Makaleler

Hemoroid (Basur)

 

Basur(Hemoroid) anüs ve rektumda şiş ve iltihaplanmış venlerden oluşur. Gebelikte venlerin üzerindeki basınç artışına ya da dışkılama sırasında ıkınmaya bağlı olarak oluşurlar. Hemoroidler rektum içinde(internal hemoroidler) ve anüs çevresinde(eksternal hemoroiler) olabilir. 50 yaşına gelinceye kadar tüm yetişkinlerin yaklaşık yarısında hemoroid sorunu görülür. Pek çok kişide evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri ile ekili bir şekilde sorun giderilebilmektedir.
Dışkılama sırasında ağrısız kanama olması, anüste kaşıntı ve rahatsızlık, ağrı, anüs çevresinde şişlik, dışkı kaçırma vb şikayetler sıktır.
İnternal hemoroidler genellikle fazla şikayet yaratmazlar, fakat bazen hemoroidin imce dış yüzeyi dışkının geçişi sırasında zarar görebilir. Bu durumda kanamaya neden olur. Bazen içteki bu hemoroid oluşumlar makattan dışarı çıkabilir. Bu da ağrı ve rahatsızlık hissi yapar.
Eksternal hemoroidler anüs cildi altındadır. Kanama, kaşıntı ve ağrı yapabilirler. Bazen içinde kanpıhtısı oluşursa ciddi ağrı, şişme ve iltihaplanma yapabilir.
Yaşlanma ile birlikte hemoroid oluşumu da artar. Dışkılama sırasında ıkınma, tuvalette uzun süre oturma, kronik kabızlık ya da ishal, obesite, gebelik hemoroid riskini artıran etmenlerdir.

Hemoroid sorunu yaşayan kişilerde kronik kan kaybına bağlı anemi sık görülür. Hemoroidin bazen kanlanması bozulur. Bu durumda aşırı ağrı ve gangren oluşabilir.
Dıştaki henoroidler fizik muayene sırasında görülür. İçteki hemoroidler parkmakla yapılan muayenede(dijital rektal muayane-DRM) ya da anal kanal ve rektumun kamera yardımı ile incelenmesi ile tanı konulabilir. 50 yaşın üstündeyseniz, kolorektal kanser riskiniz varsa, son 10 yılda kolonoskopi taraması yapılmamışsa ileri tetkikler gerekebilir.

Tedavi:
Hafif şikayetleriniz varsa hidrokortizonlu fitil ya da kremler kullanılabilir. Hidrokortizon kaşıntı ve iltihaplanmayı giderir. Bu kremler bir haftadan fazla kullanılmamalıdır. Ciltte döküntü, iltihaplanma ve incelme yapabilir.
Hemoroid içinde pıhtı oluşumu varsa pıhtı insizyon yapılarak çıkartılır. Devamlı kanama yapan hemoroidler cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir.
A-Minimal invazif yöntemler:
1-Bant ligasyonu: Hemoroidin tabanına bir ya da iki lastik bant yerleştirilir. Hemoroidin kanlanması bozulur ve ölü doku bir haftada atılır. Rahatsızlık hissi verebilir. Birkaç gün sonra kanama yapabilir. Ama bu kanama çok ciddi değildir.
2-Skleroterapi: Hemoroid içine kimyasal bir madde enjekte edilerek hemoroidin tedavisi sağlanır. Bant yöntemine göre daha az etkilidir.
3-Koagülasyon: Enerji kaynağı olarak elektrik(bipolar), lazer ya da infrared ışınlar kullanılır. Yan etkisi azdır. Fakat hemoroidin tekrarlama riski fazladır.
B-Cerrahi teknikler:
Yukarıdaki yöntemlerle başarı sağlanamadığında uygulanır.
1- Hemoridin çıkarılması: Hemoroidlerin en etkili ve kesin tedavi yöntemidir. Geçici olarak idrara çıkamama ve idrar yanması olabilir. Ağrı kesiciler kullanılır. Sıcak oturma banyosu iyileşmeyi hızlandırır.
2- Stapler hemoroidopeksi operasyonu(Longo ameliyatı) ile hemoroid dokusuna kan akımını bloke eder. Hemoroidektomiye göre daha ağrısızdır ve iyileşme daha hızlıdır. Fakat hemoroidin tekrarlama riski ve rektumun dışarı çıkma riski(rektum prolapsusu) riski daha fazladır.
Hafif ağrı, iltihaplanma ve şişmeyi kendiniz evde alacağınız tedbirlerle rahatlatabilirsiniz. Genellikle gerekli tüm tedavi de budur. Bu yöntemler şunlardır:
1-Lokal etkili kremler ya da fitiller kullanabilirsiniz. Hidrokortizon ve witch hazel(güvercinağacı-acı fındık özü) içeren kremleri kullanabilirsiniz.
2-Düzenli olarak günde 2-3 kere 10-15 dakika sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.
3-Anal bölge temiz tutulmalıdır. Sabun tahriş edici etkisinden dolayı kullanılmamalıdır. Sadece sıcak suyla yıkamanız yeterlidir. Tuvalet temizliği için kuru tuvalet kağıdı yerine tuvalet kağıdını suyla ıslatarak temizlik sağlamanız ya da yıkamanız daha uygundur.
4-Şişme ve ödemi rahatlatmak için soğuk buz uygulaması yapabilirsiniz.
5- Ağrı kesici kullanabilirsiniz. Bu önlemlerle genellikle hemoroid şikayetleri birkaç günde rahatlar. Birkaç günde ağrı ve şişlikte rahatlama olmazsa doktora başvurulmalıdır.

Hemoroidlerin önlenmesinin en etkili yolu kabızlığın önlenmesidir. Dışkı yumuşak kıvamda olmalıdır.
1-Lif içeriği yüksek gıdalar yenmelidir. Ikınmak hemoroid şikayetlerini artırır. Bazen lif takviyesi gerekebilir(Psylium husk vb). Günde 20-35 gram lifli besin tüketilmelidir. Lif takviyesi yapıldığında en az 8 bardak su içilmelidir.Yeterli sıvı alınmadığında lif takviyesi ile birlikte kabızlık daha da artabilir.
2-Ikınmamalısınız. Ikınma ve nefes tutma anüs ve rektumda basınç artışına venlerde şişmeye neden olur.
3-Dışkılama ihtiyacı duyduğunuzda hemen tuvalete gitmelisiniz. Eğer beklerseniz sıkışma hissi geçer, dışkıdaki su bekledikçe vücut tarafından emileceğinden, dışkı daha sert olur. Dışkılama zorlaşır.
4-Yeterli sıvı almanız dışkının yumuşak kalmasını sağlar. Günde en az 8 bardak su veya diğer içecekler içmelisiniz(alkol hariç).
5-Yeterli egzersiz yapmanız kabızlığı önler. Uzun süre ayakta durma ve oturma makat bölgesinde basınç artışı yapar. Ayrıca egzersiz sayesinde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz, bu da hemoroidin önlenmesine katkıda bulunur.
6-Uzun süreli oturma veya ayakta durmaktan kaçının.Tuvalette uzun süre oturmayın.

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz