Hepatit A

Hepatit A bulaşıcı bir virüs enfeksiyonudur. Hepatit A virüsü neden olur. Hafif vakalarda tedaviye gerek yoktur. Hepatit A enfeksiyonu sonrası pek çok hasta tamamen iyileşir.
Şikayetler genellikle birkaç haftada ortaya çıkar.

Hastalarda halsizlik, bulantı, kusma, özellikle sağ üst karında-karaciğer bölgesinde yer alan karın ağrısı, iştah kaybı, düşük dereceli ateş, koyu idrar, kas ağrıları ve gözlere ve citte sarılık şikayetleri görülür. Hepatit A şikayetleri genellikle iki aydan kısa sürer, fakat 6 aya kadar devam edebilir. Enfeksiyon geçiren her insanda şikayet gelişmez.

Hepatit A enfeksiyonu çok küçük miktarlarda da olsa, dışkı bulaşan su ve gıdalar yoluyla bulaşır. Enfeksiyon karaciğer fonksiyonlarını bozar.
Kirli suların içilmesi, gıdaları hazırlayan kişinin ellerinin tuvalet sonrası iyi yıkanmaması, hastalığın hiçbir belirtisi olmasa da Hepatit A enfeksiyonu geçiren bir kişi ile yakın temas hastalığın ana bulaşma yollarıdır. Bazen iyi pişmemiş deniz ürünlerinden de bulaşabilir. Hepatit A enfeksiyonu geçiren bir kişi ile cinsel birliktelik hastalığın bulaşmasına neden olur.
Eğer Hepatit A enfeksiyonu sık görülen bir bölgeye seyahat edilecekse kapalı şişe sular tercih edilmeli, tüm çiğ yenecek meyve ve sebzeler güvenli bir su ile yıkanmalı(kaynatılmış ve soğumuş ya da şişe sular), diş fırçalanması gene güvenli sularla yapılmalı, çiğ ya da az pişmiş et ve balık tercih edilmemeli, içeceklerin içine buz konulmamalıdır.
Ellerinizi tuvalet sonrası, gıdaları hazırlamadan ve yemeden önce ve bebek bezini değiştirdikten sonra yıkamalısınız.

Bazı durumlarda Hepatit A enfeksiyonu birkaç haftadan uzun sürer. Fakat hastalığın uzaması haricinde herhangi bir olumsuz durum yaratmaz. Hastalık daha uzun sürede tamamen iyileşir.
Nadir olarak Hepatit A enfeksiyonu karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Kronik karaciğer hastalarında ve ilerleyen yaşlarda daha sık görülen bir komplikasyondur. Hastanede yatarak tedavi edilmesi gerekir.

Tanı:
Kan testleri yapılarak tanı konur. Karaciğer fonksiyon testleri(AST, ALT) yükselir. Kanda Hepatit A antikorları saptanır.

Tedavi:
Özel bir tedavisi bulunmamaktadır. Bir ya da iki ayda karaciğer herhangi bir hasar kalmadan tamamen iyileşir. Takip ve tedavide dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:
1-Dinlenme: Hastalığın seyri sırasında yorgunluk belirgindir. Bu açıdan ihtiyaç duyulduğunda dinlenilmesi önemlidir.
2-Bulantı hissi rahatsızlık verebilir. Gün boyunca küçük atıştırmalar tarzında yenir. Düşük kalorili gıdalardan uzak durulur.
3-Karaciğerin dinlenmesi için kullandığınız ilaçlar varsa gözden geçirilmelidir. Alkol kullanılmamalıdır.
Hepatit A enfeksiyonu sırasında eşinizin korunması için ilişkiden uzak durulmalıdır. Kondomlar yeterince koruma sağlayamayabilir.
Tuvalet sonrası eller en az 20 saniye yıkanmalıdır. Ellerin kurulanması için kağıt havlu kullanılmalıdır.
Hepatit A enfeksiyonu geçiren kişilerin başkaları için yiyecek hazırlamaması daha uygundur. Hastalığı kolayca geçirebilirsiniz.

Bitkisel tedavi olarak deve dikeni(milk thistle) ekstresi dikkati çekmektedir. Bu bitki ile yapılan küçük çalışmalarda karışık sonuçlar elde edilmiştir. Bu açıdan bu bitki takviyesini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hepatit A aşısı:
İki dozda uygulanır. İlk uygulamadan 6 ay sonra ikinci aşı yapılır. Hepatit A aşısı aşağıdaki listede yer alan kişilere uygulanmaktadır:
a-1 yaşındaki tüm çocuklara ve 1yaşında aşılanmamış tüm çocuklara
b-Hepatit A riski taşıyan laboratuar personeline
c-Hepatit A riski yüksek olan yerlere seyahat edilmesi durumunda
d-Tıbbi tedavi olarak pıhtılaşma faktörü alan kişilere
e-Kronik karaciğer hastası olan kişilere

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz