Hepatit B

Hepatit B ciddi bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit B virüsü etkendir. Karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri risklerini artırır. Pek çok hasta enfeksiyondan tamamen iyileşir.
Bebek ve çocuklarda enfeksiyonun ciddi seyretme riski daha fazladır. Hepatit B enfeksiyonu için herhangi bir tedavi yoktur. Fakat aşılanma ile hastalığın önlenmesi mümkündür.
Ülkemizde Hepatit B taşıyıcılığı yaklaşık %5 civarındadır.

Hepatit B virüsü kuru ortamlara, basit deterjanlara ve alkole karşı dirençlidir ve dış ortamlarda 7 güne kadar canlılığını koruyabilmektedir.

Hepatit B enfeksiyonuna bağlı şikayetler virüsle karşılaştıktan yaklaşık üç ay sonra ortaya çıkar. Karın ağrısı, ateş, eklem ağrıları, iştah kaybı, kemiklerde ağrı, sarılık, idrarın koyulaşması, bulantı ve kusma en sık görülen şikayetlerdir. Bazı kişilerde enfeksiyon olmasına rağmen herhangi bir şikayet olmayabilir. Ayrıca pek çok bebekte ve çocukta hepatit bulguları ortaya çıkmaz.
Virüsle karşılaşmadan sonra ilk 24 saat içinde tedavi başlarsa hastalığın önlenmesi mümkündür. Virüs karaciğere girer ve karaciğer hücrelerinde çoğalır.
Virüs kan ve vücut sıvıları yoluyla bulaşır. Cinsel yolla, iğnelerin ortak kullanılmasıyla, kazayla ele iğne batmasıyla, anneden bebeğe doğum sırasında geçebilir.

İki tipte enfeksiyon olur:
1-Akut hepatit B enfeksiyonu: Altı aydan kısa sürelidir. Genellikle akut enfeksiyonlarda bağışıklık sistemi virüsü vücuttan birkaç ayda temizler. Pek çok kişide görülen enfeksiyon akut enfeksiyondur. % 1 fulminan hepatit riski vardır(ölümcül karaciğer yetmezliği).
2-Kronik hepatit B enfeksiyonu: Altı aydan uzun sürer. Bağışıklık sistemi irüsü vücuttan temizleyemez. Kronik hepatit B enfeksiyonu yaşam boyu sürer ve siroz ve karaciğer kanseri ile bağlantılıdır. Pek çok yenidoğan ve beş yaşına kadar olan çocuklarda kronik enfeksiyon gelişir. Hastalık ciddi bulgular verene kadar uzun yıllar fark edilmez. Yetişkinlerde kronik Hepatit B gelişme riski %5-10, yenidoğanlarda %90-95’tir.
%60-80 hastada şikayetler olmadan taşıyıcı olma durumu gelişir(HBsAg+).

Cinsel yönden sağlıklı ilişkiler kurmayan ve fazla partner değiştiren kişilerde, Hepatit B enfeksiyonu olan bir kişiyle aynı evi paylaşanlarda, insan kanıyla temas riski olan bir işte çalışanlarda, Hepatit B enfeksiyonu sık görülen bölgelere seyahat eden kişilerde Hepatit B enfeksiyonu riski artar. Dövme ve piercing yaptıran kişilerin, bu işlemleri yaptırmadan önce sterilizasyon koşullarını araştırmaları gerekir.

Komplikasyonlar şunlardır:
1-Karaciğerde hasar oluşması: Karaciğerde sirozla sonuçlanan karaciğer hasarı riski artar.
2-Karaciğer kanseri: Karaciğer kanseri riski artmıştır.
3-Karaciğer yetmezliği: Böbreğin hayati fonksiyonları kaybolur. Karaciğer transplantı gerekebilir.
4-Hepatit D enfeksiyonu: Kronik hepatit B enfeksiyonuolan kişilerin Hepatit D enfeksiyonu geliştirme riski vardır. Hepatit D enfeksiyonu sadece hepatit B enfeksiyonu varlığında olur. Karaciğer komplikasyonları riski artar.
5-Böbrek problemleri: Hepatit B enfeksiyonunda böbrek yetmezliği riski artmıştır. çocuklarda böbrek yetmezliğinin düzelmesi yetişkinlere göre daha kolaydır.

Tanı:
Genellikle herkesin hepatit B enfeksiyonu açısından taranmasında fayda vardır. Çünkü hepatit B enfeksiyonu karaciğerde hasar oluşturmadan ciddi bir bulgu vermez. Bu açıdan erken tanı ve tedavi ile hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir. Tüm riskli gruptaki hastalar ve mutlaka gebe olan her kadın hepatit B taramasından geçirilmelidir.

Hepatit B enfeksiyonunun tanısında kullanılan kan testleri şunlardır:
1-HBsAg: Virüsün bir yüzey proteininin tesbitidir. Testin pozitif olması enfeksiyonun aktif olduğunu gösterir. HBsAg pozitif ise enfeksiyonu başkalarına bulaştırabilirsiniz demektir. Negatif test o anda enfeksiyonunuz olmadığını gösterir.
2-Anti-HBs: Hepatit B virüsüne karşı antikorlarınızın olduğunu gösterir Daha önce geçirmiş olduğunuz bir enfeksiyonu ya da aşılanmış olduğunuzu gösterir. Her iki durumda da başkalarına bulaştırmanız mümkün değlidir.
3-Anti-HBc: Hepatit B enfeksiyonunun kronik olduğunu ya da yeni bir enfeksiyondan sonra iyleşmekte olduğunuzu gösterir. Bu test diğer iki testin sonucuna göre yorumlanır.
4-HBeAg: Hepatit B virüsü tarafından enfekte edilen hücrelerden salgılanır. Eğer pozitifse kanınızda yüksek miktarda virüs olduğunu gösterir ve bulaştırma riskiniz yüksektir. Eğer test negatifse bulaştırıcılık da azdır.
5-HBV DNA(Virus load-virüs yükü): Kandaki hepatit B virüsü genlerini saptamada kullanılan bir testtr. Kandaki virüs miktarını gösterir. Antiviral tedavinin ne kadar başarılı olduğunu takipte kullanılır.
6-Karaciğer fonksiyon testlerine bakılarak virüsün karaciğerde yaptığı hasar takip edilir.
Karaciğer biyopsisi: Kronik karaciğer hastalığında karaciğerde oluşan hasarın değerlendirilmesinde kullanılır. Bu şekilde en iyi tedavi yöntemi planlanabilir.

Tedavi:
Hepatit Bvirüsüne maruz kalındıktan sonra ilk 24 saatte uygulanacak immunoglobulin tedavisi ile Hpatit B enfeksiyonu gelişme riskine karşı korunma sağlanır.
Özellikle gebelerin Hepatit B enfeksiyonu taramasından geçmesi bu açıdan önemlidir. Taşıyıcı (HBsAg+) olan gebe kadınlar bebeklerine doğum sırasında enfeksiyonu bulaştırabilirler(Normal ya da sezeryan doğum fark etmez). Bu nedenle doğumdan sonra ilk 24 saat içinde uygulanacak immunoglobulin tedavisi ile bebek enfeksiyondan korunmuş olur. Ayrıca aynı zamanda yapılacak Hepatit B aşısı bebeğin kendi atntikorlarını üretmesini sağlayacaktır. Anne emzirme sırasında aktif enfeksiyon geçiriyorsa varsa emzirmesi önerilmez. Bebeklerde Hepatit B enfeksiyonunun karaciğer yetmezliği yapma şansı oldukça yüksektir(%90-95). Bu açıdan bebeklerin ve çocukların enfeksiyondan korunması konusunda özellikle dikkatli olunması gerekmektedir.
Akut enfeksiyonda hastanın şikayetlerine yönelik tedavi verilir. Yakın takip yapılır, kan testlerinde virüsün vücuttan temizlenmesi kontrol edilmelidir.
Kronik Hepatit B enfeksiyonda virüslere karşı etkili(antiviral) ilaçlar kullanılır. Karaciğerde ciddi hasar oluşursa karaciğer transplantasyonu gerekebilir.
Bitkisel tedavi olarak deve dikeni(milk thistle) ekstresi dikkati çekmektedir. Bu bitki ile yapılan küçük çalışmalarda karışık sonuçlar elde edilmiştir. Bu açıdan bu bitki takviyesini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hepatit B enfeksiyonunun önlenmesi için aşılanma kimlere yapılmalıdır?
Hepatit B aşısı 6 ayda tamamlanır(0,1,6. aylarda)
1-Doğumdan itibaren tüm bebekler
2-Doğumda aşılanmayan tüm çocuk ve yetişkinler
3-Sağlık çalışanları
4-Cinsel yolla bulaşan hastalığı olanlar, madde kullananlar
5-Karaciğer hastalığı olanlar
6-Hepatit B enfeksiyonu olan bir kişiyle yaşayanlar
7-Hepatit B enfeksiyonunun yoğun olduğu yerlere seyahat edenler
8-Toplu yerlerde bakım yapılan bakıma muhtaç çocuk ve yetişkinler

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz