Hepatit C

Hepatit C karaciğerde enfeksiyon nedeni olan bir virüs(Hepatit C virüsü) tarafından oluşan bir hastalıktır. Enfeksiyonu olan pek çok hastada herhangi bir şikayet yoktur. Hatta pek çok hasta enfeksiyonu olduğunu fark etmez. Yıllar sonra karaciğer hasarı geliştiğinde tetkikler sırasında ortaya çıkar. Karaciğer enfeksiyonu nedeni olan virüslerin en ciddi olanlarındandır. Kan yoluyla bulaşır.
En önemli şikayetler halsizlik, ateş, bulantı, iştah azlığı, kas ve eklem ağrıları ve karaciğer bölgesinde hassasiyettir.
1992 yılından önce yapılan kan transfüzyonu ve organ nakillerinde, yasadışı ilaç kullananlarda, aynı enjektörün farklı kişiler tarafından kullanılması nedeniyle, cinsel temas yoluyla ve doğum sırasında anneden bebeğe bulaşabilir.
Uzun süreli hemodiyaliz hastaları, enfeksiyon taşıyan kana maruz kalan sağlık çalışanları, yasadışı madde kullanalar, sterilite kurallarına uyulmayan ortamlarda piercing ve dövme yaptıranlar, HCV enfeksiyonu olan anneden doğan bebekler risk altındadır.

HCV enfeksiyonu komplikasyonları şunlardır:
1-Karaciğer hasarı ve siroz
2-Karaciğer kanseri
3-Karaciğer yetmezliği
Risk grubu kişilerde ve gebelerde hepatit C taraması yapılmalıdır.

Tanı:
Kan testleri ile HCV ve karaciğer fonksiyonları değerlendirilir(Anti-HCV, SGOT, SGPT, Biluribinler vb).
Kandaki virüs yükü(virus load) belirlenir.
Karaciğer ve diğer karın organları ultrasonla değerlendirilir.
Gerekirse karaciğer hasarının belirlenmesinde karaciğer biyopsisi alınabilir.

Tedavi:
Her zaman tedavi gerekmeyebilir. Eğer karaciğer anormallikleri çok hafifse ileride karaciğer hasarı geliştirme riski oldukça düşüktür. Genellikle bu tip hastalar yakın takibe alınır.
Antiviral tedavi: Virüsün vücuttan temizlenmesi için uygulanır. İlaçlar birlikte kullanılır ve birkaç hafta süreyle uygulanır. Tedavi sonrası kanda virüs taraması yapılarak tedavinin etkinliği kontrol edilir. Bu tedavinin depresyon ve grip benzeri yan etkileri olabilir. Bazı durumlarda ciddi yan etkilerden dolayı tedaviyi sonlandırmak gerekebilir.
Karaciğer transplantı: Eğer ciddi karaciğer hasarı varsa karaciğer transplantı bir seçenek olabilir. Karaciğer transplantasyonu sonrası yeni karaciğerde de enfeksiyon gelişebilir. Bu açıdan antiviral tedavi transplant sonrası devam edebilir.
HCV virüsüne karşı koruyucu aşı yoktur. Fakat Hepatit A ve Hepatit B enfeksiyonuna karşı aşılanma yapılmalı ve HCV hastaları bu enfeksiyonlardan korunmalıdır.

Hepatit C enfeksiyonu olan kişilerin dikkat etmesi gereken konular şunlardır:
1-Alkol kullanılmamalıdır. Karaciğer hasarının ilerlemesini hızlandırır.
2-Karaciğerden atılan ilaçları kullanımı kontrol altında olmalıdır. Karaciğer hasarı yapabilecek ilaçlar kullanılmamalıdır.
3-Sağlıklı beslenmek(meyve, sebze, tam tahıllar), düzenli egzersiz yapmak(haftanın en az 5 günü en az yarım saat), yeterince uyku uyumak(uyandığında dinlenmiş hissetmek) önemlidir.
4-Çevrenizdeki insanları HCV taşıdığuınız konusunda uyarmalı, organ, semen ve kan bağışı yapmamalısınız.

Gebelikte HCV taraması yapılmalıdır. HCV pozitif gebe kadınlarda viral yük değerlendirilmelidir.
HCV enfeksiyonu olan gebe kadında bebeğe geçiş riski doğum sırasında en yüksektir. Bebek doğduğunda bazen bir süre kanda HCV antikorları pozitif kalabilir(plasenta yoluyla geçiş). Bu açıdan çocuğun takibinde enfeksiyonun saptanması açısından HCV RNA bakılması daha faydalıdır.
HCV pozitif annelerin bebeklerini emzirmeleri sıkıntı yaratmaz. Ancak meme başında çatlak veya kanama riski varsa emzirme önerilmemektedir.
Doğum sırasında annenin viral yükü değerlendirilir. Eğer viral yük fazla ise veya aynı zamanda AIDS enfeksiyonu varsa sezeryan doğum tercih edilmelidir. Viral yük düşükse normal doğum yapılmasında sakınca yoktur.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz