Herpes (Uçuk)

Herpes (Uçuk), Herpes Simplex Virus Tip I ve Tip II  virüsleri tarafından oluşturulan, çoğunlukla ağız dudak çevresini tutan viral bir hastalıktır. HSV Tip I genellikle ağız ve dudak çevresinde, nadiren de çene, burun delikleri kenarı, parmaklar da görülür. HSV Tip II genital herpes olarak da bilinir ve genital bölgede ülser lezyonları oluşturur.
Etkilenen kişilerde ilk olarak uçuk alanında ağrılı bir şişlik olur, sonrasında ağrılı sıvı dolu kabarcıklar çıkar, daha sonra bu kabarcıklar açılarak ülsere lezyonlar oluşur. Toplam 8-10 gün süren rahatsız edici ağrılı bir dönemdir. Uçuk virüsü çok bulaşıcıdır. İnsandan insana tükrük salgısı ve genital akıntılarla bulaşabilir. En bulaştırıcı dönem kabarcıkların oluştuğu dönemdir. Genellikle direk temasla bulaşır. İlk enfeksiyon sonrası uçuk virüsü sinir uzantılarına yerleşir ve ömür boyu kalır. İnsanlarda aktif bir uçuk yarası yokken bile salgılardan virüs atılması ve bulaştırma söz konusu olabilir.
Bazı durumlarda uçuk virüsü aktif hale geçer, fakat halen tam mekanizması bilinmemektedir:
-Stres, korku durumlarında
-Ateş, üşütme, nezle gibi durumlarda
-Bağışıklık sistemi zayıfladığında 
-Adet dönemlerinde
-Ciltte tahriş veya yaralanma olduğunda uçuk virüsü aktifleşebilir ve uçuk lezyonunu oluşturur.
-Güneşe maruz kalındığında (Ultraviyole ışınları)
Tedavi:
-Arginin HSV virüsü tarafından çoğalma sırasında hızla kullanıldığından, Lisin içeren gıdalar tecih edilir ve çoğalma önlenebilir. Ya da akut dönemlerde 1000-3000mg  lisin takviyesi alındığında çoğalma duracak iyileşme hızlanacaktır. Arginin içeren gıdalardan uzak durulur. Çikolata, her türlü çerez, tohumlar vb. Bunun yerine bol lisin içeren et, süt, peynir, yoğurt tercih edilmelidir.
-Uçuk virüsü nemli ve sıcak ortamları sever.Bu nedenle uçuk çıkacağını hissettiğiniz anda bu alana soğuk uygulama yaparsanız  yara oluşumunu geciktirerek tedavi için zaman kazanabilirsiniz.
-Uçuk virüsü asidik ortamları sever.Tükrük salgısının PH değeri yaklaşık 7.4 tür.Fakat stres,nezle,grip,fazla güneş ışını vücut PH değerinin asidik olmasına neden olur.Karbonat PH değerini artırır,bu nedenle  su ile karıştırılarak macun kıvamında etkilenen alan sürülür.
-Sarımsak taze olarak ikiye kesilir ve uçuk alanına sürürlür, ayrıca taze sarımsak salatalarda da bolca tüketilmelidir. Antiseptik (bakteri-virüs öldürücü) etkisi vardır.
-Hidrojen peroksit pamuk ucunda uçuk alanına sürüldüğünde virüsün çoğalması önlenir ve hızlı iyileşme sağlanır.
-Antiviral ajanlar ilk 48 saat içinde başlanırsa iyileşme süresi hızlanır. Oral veya lokal kullanım tercih edilebilir.

Uçuk virüsünün bulaşmasını önlemek amacıyla hijyene dikkat edilmesi en önemli aşamadır. Başkasının kaşığı, çatalı, bardağı, havlusu kullanılmamalıdır. Eller sık sık yıkanmalıdır. Özellikle uçuk lezyonu varken, yaraya dokunulmamalı, dokunulduğunda eller hemen yıkanmalıdır. Göze ve genital bölgeye eller yıkanmadan asla temas etmemelidir (Göz enfeksiyonu ve genital enfeksiyon riski). Aktif enfeksiyon varlığında yakın temastan kaçınılmalır.
 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz