Hipertiroidizm

Tiroid bezinde fazla miktarda tiroksin hormonu üretilir. Vücut metabolizması artar. Kilo kaybı,düzensiz ve hızlı kalp atışı (>100/dk), çarpıntı, terleme, ellerde ince titreme, uykusuzluk ve sinirlilik görülür.Adet düzeni bozulabilir.Büyük abdeste sık gidilir.
Yaşlılarda şikayetler daha hafiftir. Çarpıntı görülebilir.B blokeler (kalp atışını yavaşlatan tansiyon ilacı) şikayetleri maskeleyebilir.
Graves hastalığınde göz tutulumu olduğunda gözlerin bakışı belirginleşir.Gözler kırmızı ve şiştir.Işığa hassasiyet vardır.
Graves hastalığı,toksik adenom,toksik multinodüler guatr(Plummer hastalığı) ve tiroidit hipertiroidi nedeni olabilir.
1-Graves hastalığı:Sıklıkla gözlerde tutulum olur.Gözlerin beyazı görünür.Kaval kemiği üzerinde ciltte lezyonlar görülebilir.Otoantikorların sebep olduğu bir hastalıktır.Kesin nedeni bilinmemektedir.Ailesel geçişlidir.
2-Toksik adenom/Toksik multinodüler guatr(Plummer hastalığı):Tek ya da birden ço fazla hormon salgılayan adenom(beze) fazla hormon salgılar.Nedeni tam bilinmemektedir.
3-Tiroidit:Tiroid bezi bilinmeyen nedenle iltihaplanır.Kadınlarda daha sıktır.Genellikle ağrısızdır.Subakut tiroidit ağrı yapabilir.Nadir görülür.

Komplikasyonlar:
Kalp problemleri: Konjestif kalp yetmezliği, atriyal fibrillasyon, taşkardi görülür.Tedaviyle normale döner.
Kemik erimesi(Osteoporoz):Tedavi edilmediğinde kemikten kalsiyum kaybı olur. Kemikler kırılganlaşır.
Ekzoftalmus: Gözlerde şişme ve büyüme özellikle Graves hastalarında görülür.
Tirotoksik kriz: Ateş, hızlı nabız ve bilinç kaybı olabilir. Acil müdahale gerekir.

Tanısal testler:
-Fizik muayene yapılır: Ellerde tremor (titreme) ,reflekslerde artış ,sıcak ve nemli cilt vardır. Tiroid muayenesi yapılır.
-Kan testi: T4 ve TSH düzeyleri değerlendirilir. T4 düzeyi artar. TSH düzyi oldukça düşüktür.
-Radyoaktif iyot testi (RAIU): Düşük dozda radyoaktif iyot verilir ve 2, 6 ve 24.saatlerde tiroide radyoaktif iyot birikimine bakılır. Yüksek iyot birikiminde tiroksin hormonu üretiminin arttığı gözlemlenir. Graves hastlığı veya hiperaktif nodüllere bağlıdır. İyot alımı düşükse tiroidit nedeniyle tiroid hormonlarında artış olmuştur.

Tiroid fonsiyon testleri sonuçları: Hipertiroidizm

Sebep

TSH

T3/T4

TSI

RAIU

Graves Hastalığı

+

Tiroidit(Erken dönem)

-

Tiroid nodülleri(toksik, sıcak)

-

↑ ya da Normal

Tedavi:
1-Radyoaktif iyot tedavisi:Ağızdan alınır.Tiroid bezinde ilaç birikir.3-6 ayda şikayetler geçer.Tiroid bezi küçülür.Fakat bu tedavi ile hipotiroidi kalıcıolabilir ve devamlı ilaç almanız gerekebilir.
2-Antitiroid ilaçlar: Şikayetler zamanla azalır.Propilthiourasil ve Metimazol tedavide kullanılmaktadır.6-12 haftada şikayetler geçer.Tedavi en az 1 yıl devam etmelidir.Bu tedavi ile problem kalıcı olarak tedavi edilebilir.Fakat her iki ilaç da karaciğere zarar verebilir.Bazen ölüm görülebilir.Propilthiourasil de bu risk daha fazladır.Metimazol tolere edilemediğinde propilthiourasil tercih edilmelidir.
3-Kalp ritmini yavaşlatır, çarpıntıyı rahatlatır. Tiroid hormonu düzeyleri normale dönene kadar tedavi verilebilir.
4-Cerrahi: Tiroid bezinin alınmasıdır.Diğer tedavi yöntemleri kullanılamadığında tercih edilir.Paratiroid bezi ve ses telleri zarar görebilir.Hipotiroidi gelişebilir.Ömürboyu tiroid hormonu takviyesi gerekebilir.

Graves hastalığına bağlı göz tutulumunda gözlere soğuk kompres uygulanır,yatarken baş yüksekte tutulur. Gözdamlaları kullanılarak gözlerin nemli kalması sağlanır, gözler nemden ve rüzgardan korunur. Güneş gözlüğü gözlerin korunmasında faydalıdır. Ciddi göz tutulumunda ağızdan kortikosteroidlerle tedavi gerekebilir. Daha ciddi vakalarda cerrahi önerilebilir. Göz çukuruna dekompresyon cerrahisi uygulanır. Çift görme riski verdır. Gözlerde kas gruplarının zayıflığına ya da kısalığına bağlı gelişebilecek şaşılık için cerrahi tedavi gerekebilir. Birden fazla operasyon gerekebilir. Cilt lezyonlarına karşı hidrokortizon ve triamsinolon asetat tarzı kremler kullanılmaktadır.
Oluşabilecek kemik kaybına karşı 19-50yaş arası günlük 1000mg kalsiyum takviyesi alınmalıdır. 51yaş ve üzeri kadınlarda ve 71yaş ve üzeri erkeklerde bu doz günlük 1200mg.dır. 19-70yaş arası ek olarak 600IU, 71yaş sonrasında ise 800IU D vitamini takviyesi önerilmektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz