Hipospadias

Hipospadiasta (peygamber sünneti, yarım sünnet) idrar kanalının açıklığı penisin ucunda olmak yerine penisin altındadır. Aileler genellikle böyle bir durumla karşılaştıklarında oldukça tedirgin olurlar. Tek tedavisi cerrahi düzeltici operasyondur. Bu operasyon sonrası yetişkin dönemde sorun kalmamaktadır.
Belirtiler:
1-Üretra çıkışı penisin ucu yerine başka bir yerdedir.
2-Penis aşağıya doğru kıvrılmıştır (Kordi)
3-Penisin ucu kanca şeklindedir. Penisin sadece üst yarısı sünnet derisiyle kaplıdır.
4-İdrar yaparken anormal bir şekil alır.

Bebeğin penisi aşağıya kıvrılıyorsa, ucunda idrar kanalının açıklığı görülmüyorsa, sünnet derisi tam gelişmemişse doktorunuza danışmanız gerekir.
Bu yapısal anormalliğin oluşma nedeni bilinmemektedir. Gebelik süresince etki eden hormonların bu gelişim bozukluna yol açtığı düşünülmektedir.
Ailesel yatkınlık, annenin yaşının ileri olması, tüp bebek işleminde kullanılan progesteron hormonları, gebelik döneminde çeşitli kimyasallara maruz kalma (pesticitler vb) hipospadias oluşmasına neden olabilir.

Hipospadias bebeklik döneminde cerrahi olarak düzeltilmezse, çocukluk döneminde tuvalet eğitiminde sorunlar, yetişkinlikte ise ereksiyon (sertleşme) sorunlarına neden olabilir.

Genel fizik muayene ile tanı konur.

Tedavi:
Üretra çıkışın penisin ucuna açmak ve gerekliyse penisin eğimini düzeltmek için ameliyat yapılır. Çocuk cerrahı ya da cocuk ürologları tarafından ameliyat yapılır. Genellikle tercihen 4-12 aylar arası cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavi ne kadar erken uygulanırsa çocuk için  o kadar az travmatik olur. Ne zaman tespit edilirse o zaman cerrahi tedavi uygulanabilir. Hatta yetişkinlikte dahi ameliyat yapılabilir. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 3 saat süren bir operasyondur. Nadiren iki veya daha fazla düzeltici operasyon yapmak gerekir.
Cerrahi sonrası çoğu vakada penis normal veya normale yakın anatomisini kazanır. Nadiren deri grefti yapılan yerde fistül oluşabilir. Bu durumda tekrar operasyon gerekir.
Çocuklarda bazen sünnet sonrası hipospadias olduğu fark edilir. Fakat sünnet derisi, yeni idrar kanalı oluştururken deri yaması (grefti) olarak kullanıldığından, hipospadiaslı çocukların kesinlikle sünnet edilmemesi gerekir. Bu açıdan çocuğunuzu sünnet ettirmeden önce mutlaka  muayene ettirmeniz önerilmektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz