Hipotiroidizm

Tiroid bezinin az çalışmasıdır.50 yaş ve üzerindeki kadınlarda daha sıktır. Erken dönemde genelde şikayet yoktur.

Halsizlik, üşüme, kabızlık, soluk ve kuru cilt, şişkin yüz, seste çatallaşma, kolesterol yüksekliği, açıklanamayan kilo artışı, kas ağrıları, eklemlerde şişme ve ağrı, adet kanamasının fazla olması, saç ve tırnaklarda incelme-kırılganlık, depresyon görülebilir.

Hipotiroidizm tedavi edilmediğinde guatr bezinde büyüme olur. Unutkanlık artar ve depresyon başlar. İleri dönemde ise miksödem denilen tablo gelişir. Tansiyon düşüklüğü, solunumun zayıflaması,vücut ısısında azalma,uyarılara cevap vermeme ve koma görülür.Çok ileri vakalar ölümle sonuçlanabilir.

Çocuk ve ergenlikte hipotiroidizm:
Daha çok orta yaş ve sonrasındaki kadınlarda sık görülmesine rağmen bebeklikten ergenliğe kadarki dönemde de görülebilmektedir.Bu yaş dönemlerinde büyüme,gelişme,mental gelişim,vücut görünüşü oldukça fazla etkilenebilmektedir.Erken tanı ve tedavi önemlidir.
Bebeklerde sarılık, büyük dil, yüzde şiş görünüm, zayıf kas tonusu, aşırı uyku hali,kabızlık görülebilir.Tedavi edilmediğinde fiziksel gelişim ve zeka gelişimi yavaşlar.(1/3000 bebekte tiroid bezi gelişmemiştir..Doğumda normaldirler.Tüm yenidoğanlara TSH taraması yapılmalıdır.)
Çocuk ve ergenlikte hipotiroidi varsa büyüme yavaşlar,kalıcı dişlerin çıkması gecikir,ergenlik gecikir,zeka gelişimi geriler.Bu çocukların da uygun şekilde tedavi edilmeleri vücut ve mental gelişimlerini olumlu etkiler.

Tiroid fonsiyon testleri sonuçları: Hipotiroidizm

Sebep

TSH

T3/T4

Antitiroid Antikorları

Haşimato tiroiditi

↓ ya da Normal

+

Haşimoto tiroiditi(geç dönem)

+

Hipofiz bezi anormallikleri

-

Sebepleri:
1-Otoimmun hastalıklar-Hashimoto tiroditi en sık nedendir.Sebebi bilinmemektedir.Otoantikorlar tiroid bezine zarar verir.
2-Radyoaktif iyot tedavisi-Hipertiroidi tedavi edildiğinde hipotiroidi gelişebilir.
3-Radyoterapi sonrası gelişebilir.
4-Tiroid carrahisi-Tiroid tamamına yakın çıkarıldığında ömür boyu tiroid ilacı almanız gerekir.
5-İlaçlar-Lityum kullanımı hipotiroidi yapabilir.
6-İyot eksikliği-Sofra tuzlarına iyot eklenmesi iyot eksikliği riskini azaltır.Normal şartlarda deniz ürünleri dışındaki gıdalarda çok az bulunur.
7-Gebelik sırasında veya gebelik sonrası(postpartum) hipotiroidi gelişebilir.Düşük,erken doğu,preeklempsi riskleri artar.Gelişen fetus ciddi olarak etkilenir.Otoantikorların sebep olduğu bir hastalıktır.
8-Konjenital hipotiroidi-Doğuştan tiroid bezinin çalışmamasıdır.

Komplikasyonlar:
1-Guatr büyümesi: Yutma ve soluk alma etkilenebilir. Genellikle rahatsız edici değildir.
2-Kalp problemleri: LDL kolesterol düzeyi artar. Korıoner arter hastalığı riski artar.Kalp büyümesi ve kalp yetmezliğiriski artar.Subklinik hipotiroidide dahi kalbin pompalama fonsiyonu azalır.
3-Depresyon ve bilişsel fonksiyonlarda azalma görülebilir.
4-Periferik nöropati,kaslarda zayıflık görülebilir.
5-Miksödem:Ciddi soğuk intoleransı ve baygınlık hissi vardır.Stres veya yatıştırıcılar klinik tabloyu ağırlaştırabilir.
6-İnfertilite: Yumurtlama bozulur.Otoimmun hipotiroidide,tedaviye rağmen gebelik şansı azalır.
7-Doğum kusurları:Hipotiroidisi olan gebe kadınları bebeklerinde anomali riski artar.Fiziksel ve mental gelişim bozulur.

Tanı:
-Hipotiroidizm yaşlı kadınlarda daha sıktır.Bu açıdan 50yaş ve üzeri tüm kadınlar yıllık taramadan geçmelidir.Gebelik düşünen ve gebe kadınlarda tiroid hormonları bakılmalıdır.
-Kan testleri: TSH ve T4 düzeyleri bakılır.TSH düzeyi yüksek,T4 düzeyi düşüktür.TSH önemli bir tarama testidir.İlaç dozunun ayarlanmasında ve hipotiroidnin erken tanısında oldukça faydalıdır.Subklinik hipotiroidide TSH düzeyi hafifçe artar,fakat T3 ve T4 düzeyleri normaldir.

Tedavi:
Tedavide sentetik tiroid hormonu kullanılır. Tedavinin başlangıcından 1-2 hafta sonra şikayetlerde azalma olur. Ömür boyu tedavi gerekir. Ayda bir TSH düzeyi bakılarak idame dozu ayarlanır. Daha sonra yılda bir kontrol edilir.
Fazla miktarda ilaç alındığında çarpıntı, uykusuzluk, titreme, iştah artışı olur.
Eğer koroner arter hastalığı varsa veya ciddi hipotiroidi varsa düşük dozda başlanır ve zamanla doz artırılır. Kalbin adapte olması sağlanır.
Lifli gıdalar, demir takviyesi, antiasitler, kalsiyum ilaçları, kolestiramin, soya içeren ürünler tiroid hormonu emilimini azaltır.
Subklinik hipotiroidide tiroid hormonu tedavisi fayda sağlamaz. Hatta zararlı bile olabilir.Bunun yanında tiroid hormonu takviyesi kan kolesterol düzeylerini, kalbin kan pompalama fonksiyonunu ve enerji düzeyinizi olumlu etkiler.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz