İdrar Yolu Enfeksiyonu

Üriner sistem böbreklerden, üreterden, mesane ve üretradan oluşur.
Normalde idrar sterildir, yani mikrop içermez. Bakteri çoğunlukla makat bölgesinden gelir ve idrar yolundan mesaneye geçer. Buradan yukarıya ilerleyerek böbrekleri tutabilir. En sık etkeni Escherichia coli’dir (E. coli normalde kalın barsaklarda bulunur). Üriner enfeksiyonlarının etkenleri %85 Escherichia coli, %10-%15 Enterobacter, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas ve Enterococcuslar’dır. Bütün bu bakteriler dışkıda bulunur. Dışkının üretra ağzına bulaşması bu bakterilerin idrar yollarına geçişini sağlar.
Dış idrar yolunda sınırlı kalan enfeksiyon, “üretrit” olarak adlandırılır. Bakteriler mesaneye kadar ilerleyip, burada da enfeksiyon oluşturabilirler. Mesane enfeksiyonu “sistit” olarak adlandırılır. Enfeksiyonun gerektiği şekilde tedavi edilmemesi halinde, bakteriler üst idrar yoluna (üreter) kadar ilerler ve böbrekleri enfekte edebilir. Böbrek enfeksiyonuna ''piyelonefrit'' adı verilir.
Chlamydia ve Mycoplasma adlı mikroorganizmalar da, daha çok dış idrar yoluyla sınırlı kalmak kaydıyla, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilirler.
İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha sık görülür. Sık idrara gitme isteği, idrar yaparken yanma, kokulu idrar sık görülen şikayetlerdir. İdrarda kanama, ateş, böğür ağrısı varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.
En sık sebebi barsak bakterilerinin genital bölgeden idrar sistemine bulaşması sonucu oluşur. İdrarı uzun süreli tutmak idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır. Mesane kası yorulduğunda tam idrar boşalması sağlanamayabilir, bu da bir miktar idrarın mesanede kalmasına ve enfeksiyona yol açar. Kadınlar (idrar yollarının anatomik yapısından dolayı), çocuklar, gebeler, diyabetikler, üriner sistemde taşı olanlar, idrarını uzun süre tutanlar idrar yolları enfeksiyonlarına daha yatkındırlar. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu nadirdir. Bu nedenle eğer enfeksiyon şikayetleri varsa bir doktor kontrolünden geçilmesinde fayda vardır.
Tedavi:
-Tedavide günde en az 10 bardak su içilmesi önerilir. Bu sayede idrar kanalına giren bakteriler idrarın hızla akmasıyla dışarı atılır.
-Genital bölge hijyenine dikkat edilmelidir. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.
-Yetişkin bayanlarda özellikle ilişki sonrası idrar yapılmalı ve genital bölge yıkanmalıdır. İdrar yapıldığında idrar kanalına giren bakteriler dışarı atılmış olur.
-Kızılcık şurubu bol miktarda C vitamini ve kulonik asit içerir. Bakterilerin idrar kanalına tutunmasını önler. Kızılcık şurubu kumadin kullanan hastalarda kullanılmamalıdır, kanama riski artabilir.
-Sıcak uygulama idrar kanallarını ve mesaneyi rahatlatır. Bu bölgeye kan akımı artar, bu da iyileşmeyi hızlandırır.
-Günde 1000mg C vitamini alınması idrarın asitlik derecesini artırır ve bu da bakteri çoğalmasını engeller.
-İdrar yolu enfeksiyonlarının kesin tedavisi için antibiyotik kullanımı konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Özellikle küçük çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesi önemlidir. Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı akut veya kronik böbrek enfeksiyonu (piyelonefrit) nedeniyle için kalıcı böbrek hasarı oluşabilir.

Gebe kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde düşük doğum ağırlıklı ya da prematüre bebek doğurma riski artar.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz