İkili Tarama Testi Ve Ense Kalınlığı (Nukal Kalınlık-NT) Ölçümü

 

 

 

 

 

 

Birinci trimesterde (İlk üç aylık dönem) gelişen fetusta anomali taraması için bazı testler ve ultrason ölçümleri yapılır. NT ölçümü ve ikili tarama testi bu dönemde yapılır. En ideal dönem 11-13.6 haftalar arasındadır.

Ense Kalınlığı(Nukal Kalınlık) - Nt Ölçümü:
Ultrason ile ölçüm alınır.11-13.6 haftalar arası bakılır. CRL ölçümü 45-84mm arasında olmalıdır. Bebeğin uygun pozisyonu tespit edilir. Bu pozisyonda ense kısmında bulunan şeffaf alanın ölçümü alınır.Bu alandan alınan ölçüm 3mm altında olmalıdır. Down sendromlu bebeklerde dolaşım bozukluğuna bağlı ense ödemi artabilir. Bu bebeklerin %75’inde NT artmıştır (>3mm). İkili test için sınır değer 1/250’dir.

İkili Tarama Testi:
Kandan bakılan bir testtir. 11-13.6 haftalar arası yapılır. Down sendromu ve Edwards sendromu taramasında kullanılır. Kandan alınan örnekte PAPP-A ve HCG düzeyleri ölçülür.
Down sendromunda anne kanında; hCG değerleri artar (>2.5MoM), PAPP-A değerleri azalır(<0.4).
Normal MoM değeri farklı markerlar için 1MoM dir.
Şüpheli MoM değerleri şöyledir:
NT >1.8-2.0
PAPP-A <0.4
hCG 2.5
AFP 2.5
E3 2.5

Kombine Test:
Sadece ikili tarama testine göre kromozom bozukluğu yakalama şansı %75’tir. NT + İkili tarama testi birlkte değerlendirildiğinde (Kombine test) bu oran %85’e çıkar.

Eğer testiniz pozitif ise (1/270) üzerinde risk artışı varsa bu bebeğinizin kromozom anomalisi (Down sendromu) olduğu anlamına gelmez.  Sadece risk artışını gösterir.Bu testler tanısal değeri olan testler değildir. Bu nedenle bundan sonraki kesin tanıya ulaşmak için koryon villus örneklemesi (10-13.haftalar arası yapılır), veya amniyosentez(16-20.haftalar arası yapılır) yaptırmanız önerilecektir. 

Birinci trimester tarama testi (Kombine test) yapıldığında  ikinci trimester tarama testine (Üçlü test) gerek yoktur. Kombine tarama testi sonucu pozitifse amniyosentez önerilir. Negatifse anomali taraması için 17-23. haftalar arası 2. düzey ultrason taraması önerilir.

Kombine tarama testinin güvenilirliği daha fazladır. Fakat sadece gebeiğin 11-13.6 haftaları arası yapıldığından, bu dönemde tet yapılamamışsa 16-20. haftalar arası üçlü tarama testi önerilmektedir.

Fetusta Nazal Bone(Burun Kemiği) Taraması:
Down sendromu olan fetusların 3/4’ünde nazal kemik bulunmaz.11-14.haftalar arası NT ölçümü sırasında ultrasonla değerlendirilir. Ama en iyi 12.haftadan sonra değerlendirilmelidir. Tanısal bir tarama değildir. Fakat klinik olarak ileri tetkiklerin yapılması açısından yönlendiricidir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz