İkinci Üç Aylık Dönem (İkinci Trimester)

 

 

İkinci trimester dönemi 14-26. haftaları kapsar (4-6.aylar arası).Bu dönemde gebeliğinizin ilk dönemlerinde yaşadığınız şikayetler azalır.
Bu dönemde karın daha belirginleşir, memeler büyür,cilt değişiklikleri görülür. Bu dönemde bebeğin hareketleri hissedilir (İlk gebeliklerde genellikle 20.haftada, daha önce doğum yapmış gebelerde 16-18.haftada hissedilebilir).

4.AY(14-17 hafta):Bebeğin saç ve dişleri oluşur 16.haftadan sonra cinsiyeti belirlenebilir. Bebeğin sindirim sistemi gelişir. Tat alma duyusu,ses telleri gelişir.Kaşlar, kirpikler, saç, el ve ayak tırnakları ortaya çıkar.

5.AY(18-21 hafta):Bebeğin tüm cildini kaplayan ince kıllar(lanugo) kılları bu dönemde ortaya çıkar. Göz kirpikleri ve kaşlar gelişir. Emme ve yutma başlar. Verniks olarak adlandırılan lanolin benzeri kremsi madde vücut yüzeyinde oluşmaya başlar. Saçlar belirginleşir.Uzuv hareketleri başlar ve anne tarafından hissedilir.

6.AY(22-26 hafta): Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişir. Kendi antikorlarını üretir. El ve ayak parmak izleri belirginleşir. Annenin vücudundaki sesleri duymaya başlar. Gözlerini kapatır ve açar.

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz