İlk Üç Aylık Dönem (Birinci Trimester)

 

Gebeliğin ilk 13.haftasına kadar olan dönemdir.
Gebeliğin başlangıcında memelerde hassasiyet, bulantı, yorgunluk görülebilir. Bu dönem bebeğiniz için hızlı büyüme ve gelişme dönemidir.Bebeğin beyni,omurgası ve diğer organları oluşur.Bebeğin kalbi atmaya başlar(Yaklaşık 6. haftada kalp atışları görülür). El ve ayak parmakları bile oluşabilir. Bu dönemde ilk doktor kontrolünüze gitmelisiniz.

1.AY(0-4 hafta):Yumurtlama sonrası 24-48 saat içinde yumurta sperm tarafından döllenir. Döllenen yumurta hızlı bir şekilde bölünmeye başlar ve ‘’zigot’’ olarak adlandırılır. Döllenmeden 7-10gün sonra zigot rahim içine yerleşir (implantasyon). Eğer rahim dışında herhangi bir yere yerleşirse ektopoik (dış) gebelik olarak adlandırılır. Gözler, kalp,beyin,iç kulak,bağırsaklar,ağız,alt ve üst uzuvlar gelişir.

2.AY(5-8 hafta): 8. haftaya kadar embryo,8.haftadan sonra fetus olarak adlandırırlır. Karından bakılan ultrason incelemesinde bebeğinizin kalp atışları 7. haftada daha rahat görülür. 6. haftada vajinal ultrason ile bebeğin kalp atışları daha erken görülebilir. Plasenta (eş) oluşmaya başlar. Eller, ayak parmakları, yüz, dizler, bilekler gelişmeye başlar.  Kemikleşmeyle  8. haftada fetal hareketler başlar.

3.AY(9-13 hafta): Bu dönemde yapılan ultrason muayenesinde bebeğin kolları ve bacakları görülebilir. Kalp ve diğer büyük organların gelişimi tamamlanır. Bu dönemde cinsiyet belirlenemeyebilir. Kol ve bacaklardaki kaslar gelişir. Bebeğin yüzü bebek yüzüne benzer. Dış genitaller, dudak ve dişler gelişir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz