Japon Ensefaliti

Etken
Bir flavivirüs olan Japon Ensefaliti (JE) virüsü
Bulaşma Yolu
Virüs, Culex türü çeşitli sivrisineklerden bulaşır. Bu virüs; domuzları, çeşitli vahşi kuşları ve insanları enfekte eder. Sivrisinekler virüslü domuzlardan ve kuşlardan beslendikten sonra hastalık yayıcı özellik kazanır. Hastalık yayıcı özelliği olan sinek beslenme süreci esnasında hayvanlara ve insanlara Japon Ensefaliti virüsünü taşır. Hastalık insandan insana (öpüşme, dokunma vb.) veya hayvanlardan insana direkt bulaşmaz. Hastalığın bulaşması için Culex türü sivrisineğin aracılık etmesi gerekir.
Hastalığın Seyri
Enfeksiyonların çoğu belirtisiz seyreder. Belirti veren vakalarda hastalığın şiddeti çeşitlilik gösterir. Hafif enfeksiyonlar, ateşli baş ağrısı veya aseptik menenjit ile kendini gösterir. Ağır vakaların başlaması ve ilerlemesi hızlı olur ve baş ağrısı, yüksek ateş ve menenjit işaretleri ile kendisini gösterir. İyileşme gerçekleştikten sonra nörolojik hastalık oluşabilir. Ağır vakaların %50’sinde sonuç ölümcül olur.
Coğrafi Dağılım
JE, Asya’daki birçok ülkede ve nadiren de Avustralya’da Queensland’ın kuzeyinde görülür.
Yolcular için Risk
Güneydoğu Asya’ya gidecek yolcular için Japon Ensefaliti (JE) enfeksiyon riski düşüktür ancak mevsime (muson mevsimi boyunca yüksektir), konaklama tipi ve maruz kalma süresine göre değişir. İyi otellerde ve sivrisinek ısırıklarına az maruz kalan kimselerde risk oranı düşüktür. Ancak, kırsal kesimlerde kalan kampçılar yüksek risk altında olabilirler. Dünyada sivil yolcular arasında yılda ancak bir vaka görülmüştür.
Japon Ensefaliti Aşısı
Japon ensefaliti Aşısının koruyuculuğu yüksektir. 0, 7 ve 28’inci günlerde birer doz olmak üzere toplam 3 doz deri altına yapılır. Aşı hastalığın yaygın olduğu kırsal bölgelerde en az 2 hafta kalacak olan ve 1 yaşın üzerindeki yolcular için gereklidir. Japon Ensefaliti Aşısının seyahate çıkmadan 10 gün önce en az 2 dozunun yapılmış olmalıdır.
Önlemler
Sinek ısırmalarından uzak durunuz. Sivrisinek ısırıklarından korunmak (sinek kovucular, cibinlik, uzun kollu giyecekler kullanmak vb.) aşılanmak kadar önemlidir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz