Kalça Kırığı

Kalça eklemini oluşturan uyluk kemiğinin boyun kısmında veya trokanterik bölgede oluşan kırıklara kalça kırığı denir. Kalça kırığı daha çok yaşlılık döneminde görülen bir problemdir. kalça kırığı genellikle 65 yaş üstü kişilerde görülür. 80 yaş ve üzerinde daha fazla risk artışı söz konusudur. Kadın

Nedenleri
Yaşlılarda genellikle basit düşmelerle kalça kırığı oluşabilir. Fakat gençlerde trafik kazası veya yüksekten düşme gibi nedenlerle meydana gelir. Yaşlılarda osteoporoz (kemik erimesi) daha sık görülür, ayrıca yaşlı kişilerde görme, refleksler ve kas gücü zayıflamıştır. Tansiyonda ani düşmeler de düşmeye neden olabilir. Zayıflayan kemikler hafif düşmelerde bile kolayca kırılabilmektedir. Bazen ileri derecede kemik kaybı varsa ayağın hafif yana dönmesinden ya da ayağa kalkarken kırık oluşabilir. Uzun süreli kortizon kullnımı kemik erimesine neden olabilir. Bazı ilaçlar sersemlik ve baş dönmesi yaparak düşmeye neden olabilir. Ciddi beslenme problemleri (anoreksi) veye diyetle yeterince kalsiyum ve Dvitamini alınmaması kemik erimesini hızlandırarak kırık riskini artırabilir. Kadınlarda özellikle menopoz sonrası kemik kaybı artar

Tanı
Kaymış kalça kırığı oluştuğunda hasta yürüyemez ve kalça bölgesinde şiddetli ağrı vardır. Bacak kısalmış ve dışa dönüktür. Çoğu kez basit röntgen filmiyle tanı konulabilmektedir. Tanı için röntgen çoğu kez yeterli olur. Fakat yorgunluk kırıklarında ve kaymamış kırıklarda hafif bir kalça ağrısı vardır, bu kişilerde yürümek mümkün olmaktadır.
Bu tarz kırıklarda  tomografi veya manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

Kalça kırığına bağlı yatağa bağlı kalma sonucunda oluşabilecek olası komplikasyonlar şunlardır:
1-Bacaklarda veya akciğerlerde pıhtı (emboli)
2-Yatak yaraları
3-İdrar yolu enfeksiyonu
4-Pnömoni (zatüre)
Ek olarak daha sonra tekrar kırık olma riski de artar.

Tedavi 
Kalça kırığı cerrahi yöntemlerle tedavi edilir.
Cerrahi tedavide  iki farklı seçenekten birine karar verilir:
1-Osteosentez: Kırık parçaları uç uca getirip özel vida ve çiviler kullanılarak kırık sabitlenir. Çok yaşlı olmayan, ev dışı aktif yaşam beklentileri olan ve hastaneye gecikmeden getirilmiş hastalara yapılabilir.Kırık kaynayana kadar hasta o tarafına tam yük verilmeden yürütülür.
2-Protez takılması: Femur protezi ya da total kalça protezi takılabilir. Eğer hasta yaşlı ise, kırığın kanlanması bozulmuşsa tercih edilir. Bu protezler sayesinde hastanın hemen yürümesi mümkün olabilmektedir.
Cerrahi tedavi sonrası hastanın kalça eklemine yönelik rehabilitasyon alması sağlanır. Ayrıca kemik erimesine yönelik tedavi yapılarak osteoporoza bağlı oluşabilecek kırıkların azaltılması amaçlanır.

Korunma
-Osteoporozun tedavi edilmelidir.
-Düzenli egzersiz ve denge alıştırmaları yapılmalıdır.
-Gözlerin göz muayenesi aksatılmamalıdır.
-Sigara ve alkol kullanılmamalıdır.
-Size uyku hali ve baş dönmesi yapan ilaçlarınız varsa kontrol edin
-Evde düşmeyi önleyen tedbirler alın: Fazla eşyalarınızdan kurtulun, yürüme alanından fazla halı parçalarının kaldırın, kapı eşiklerini ve kabloları kaldırın, halılarınızı sabitleyin, banyo gibi ıslak alanlarda kaymayan zemin örtüleri serin, banyo ve tuvaletlere tutacak koyun ve yaşam alanınızı yeteri kadar aydınlatın.


 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz