Karaciğer Kist Hidatiği

Ekinokokus granulosis veya Ekinokokus multilocularis adı verilen parazitler insanlarda hastalık tablosunu oluşturur. Bu parazit etçil memelilerin (köpek,kedi vb.) bağırsaklarında yaşayan tenya ekinokokus adlı bir parazit yoluyla insanlara bulaşır. Bu parazitin yumurtaları bu hayvanların dışkılarıyla dışarı çıkar. Burada otçul memeliler gibi insanlar da arakonak görevi görür. İnsan bağırsağına alınan yumurtalar burada embriyoya dönüşerek kana geçer ve karaciğer vb. organlara taşınır. İnsanda kistlerin en fazla oluştuğu yer karaciğerdir(%70-80). Bu embriyoların bir kısmı karaciğerden sistemik kan dolaşımına katılarak akciğer, dalak, böbrek, kemik, beyin vb organlara taşınabilir. En sık görülen yerler koyun sürüsü ve köpeklerin birlikte bulunduğu yerlerdir.
Kistler yerleştikleri yerde organa özel belirtiler yapar ve 20 cm çapa kadar büyüyebilir.
Kistin aktif olup olmadığı önemlidir. Kist canlı ise, şikayet oluşturuyorsa tedavi edilmelidir. bazı kistler kalsifikasyon alanları içerir ve aktiflikleri kaybolmuştur. Bu tip kistlerin takip edilmesinde bir sakınca yoktur. Akciğere yerleştiğinde ateş, öksürük, göğüs ağrısı, kanlı balgam sıktır. Karaciğerde yerleşmişse, karın ağrısı, bulantı kusma, kilo kaybı, sarılık ve karaciğer büyümesi görülebilir. Ekinokokus multilokülarisin yaptığı parazit hastalığı ise daha ağır seyreder. Kistler daha küçük fakat çok sayıdadır. Kanser gibi hızlı yayılır. Operasyonu tehlikelidir. İlaç tedavisinin de başarısı çok azdır.

Tanısal testler:
Ultrasonografi ve tomografi yöntemleri kullanılarak tanı konur. Komplike kistlerde MRI veya ERCP inceleme yapılabilir.
Görüntüleme yöntemleri ile kist saptandığında kan testlerinde parazit taraması yapılır(serolojik testler).

Tedavi:
1-İlaç tedavisi: Albendazol, mebandozol, praziquantel gibi ilaçlar kullanılır.
Özellikle operasyona uygun olmayan hastalarda uzun süreli ve yüksek dozlarda uygulanabilir. Cerrahi sonrası da ilaç tedavisi önerilmektedir.
2-Perkütan drenaj:
Özel aletlerle girilerek kistin içine kimyasal madde verilir ve sonrasında kist içeriği boşaltılır. Tartışmalı bir uygulamadır. Komplikasyon riskleri ve kistin germinal tabakasının tam çıkarılamaması dezavantajlarıdır.
3-Cerrahi tedavi:
Kistin tamamen ve cerrahi olarak çıkarılması mümkünse, cerrahi tedavi en iyi tedavi yöntemidir. Açık cerrahi teknikle veya kapalı(laporoskopik) yaklaşımla cerrahi tedavi yapılabilmektedir.

Hastalıktan korunmada etçil hayvanların(köpek, kedi vb) parazitten korunması önemlidir.
Evcil hayvanınız varsa korunma veya tedavi konusunda yardım alabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz