Makaleler

Karaciğer fonksiyon testleri

Alanin Aminotransferaz (ALT/SGPT): Proteinlerin sindirimi için gerekli karaciğer enzimidir. Karaciğer hasarında kanda düzeyi artar.(Referans değer: 8-53 U/)
Aspartat Aminotransferaz (AST/SGOT): Alanin proteininin sindirimini sağlayan karaciğer enzimidir. Karaciğer hasarında kanda düzeyi artar. (Referans değer: 8-40 U/L)
Alkalen Fosfataz (ALP): Karaciğer, safra kanalları ve kemikte bulunan bşr enzimdir. Karaciğer hasarında, safra kanallarının hastalıklarında ve bazı kemik hastalıklarında düzeyi artar. (Referans değer 36-92 U/L)
Laktat Dehidrojenaz(LDH): Karaciğerde bulunan bir enzimdir. Karaciğer hasarında kanda düzeyi artar.(Referans değer: 122 - 222 U/L)
Gama-glutamil transferaz (GGT): Kanda bulunan bir enzimdir. Karaciğer ve safra kanallarına ait hastalıklarda kan düzeyi artar.(Referans değer: 9 - 48 U/L )
Albumin ve Total protein: Albumin karaciğerde üretilen proteinlerden biridir. Enfeksiyonlara karşı savaşmada bu proteinler gereklidir. Karaciğer hasarında serum düzeyleri düşer. (Referans değerler: Albumin 3.5 - 5.0 g/dL / Total protein 6.3 - 7.9 g/dL)
Biluribinler: Kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sonrası oluşur. Biluribin karaciğerden geçerek dışkı yoluyla atılır. Karaciğer hastalıklarında bilribinin atılması bozulur ve sarılık gelişir. (Referans değer-Total biluribin 0.1 - 1.0 mg/dL)
Protrombin zamanı(PZ): Karaciğer hastalıklarında kanın pıhtılaşması bozulur ve protrombin zamanı uzar. (Referans değer 9.5 - 13.8 saniye)

Not: Referans değerler çalışılan laboratuara göre değişebilir.

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz