Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu  el bileği ekleminde sinir sıkışması sonucu oluşan ağrılı bir durumdur. Karpal tünel başparmağı genişliğinde bir geçiş alanıdır. El bileğinin avuç içi ile birleşme yeride bulunur. Elin ana siniri buradan geçer. Ayrıca 9 tane tendonun (kas lifi) ele girdiği yerdir. Bu tendonlar elin eğilmesini sağlar. Sinir sıkışması uyuşma, ağrı ve elde zayıflama yapar. Uygun tedavi ile genellikle tam düzelme sağlanabilir.
Elde ve bilekte hafif ağrıyla başlar. Ağrı el ve ön kolda da hissedilir. Parmaklarda karıncalanma ve uyuşma vardır. Özellikle işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağı etkilenir. Sabahları uyanınca, direksiyon, telefon veya gazete tutarken şikayetler artar. Elin avuç kısmında bilekten elin avuç kısmına ve kola yayılan ağrı vardır. Eşyaların birden elden düşürülmesi görülebilir. Eğer şikayetleriniz karpal tünel sendromuna benzer şikayetlerse tedavi edilmediği takdirde kalıcı sinir ve kas hasarı olabilir.
Karpal tünel sendromu  median sinirin sıkışmasına bağlı olarak şikayetler oluşur. Çoğunlukla sebebi bilinmemektedir. Eklem hasarı olması riski artırır.Karpal tünel sendromu olan kişilerde bu tünel genellkile anatomik olarak dardır. Kadınlarda  bu tünel daha küçük olduğundan, karpal tünel sendromu  görülme riski daha fazladır. Şeker hastalığı, alkolizm sinir hasarı riskini artırır. Romatizma ya da enfeksiyonlarda risk artar. Vücut sıvılarında dengesizlik(gebelik, menopoz, obesite, tiroid hastalığı, böbrek yetmezliği riski artırır. Gebelik sırasıda oluşan karpal tünel sendromu  gebelikten sonra kendi kendine geçer. Uzun süre bilgisayar kullanımının karpal tünel sendromu  riskini artırabileceği unutulmamalıdır.


Tanı:
Fizik muayene yapılır. Serçe parmağında etkilenme olmaz. eğer bu parmak da etkilenirse farklı bir problem olabilir. median sinir üzerine bası, eli içe eğmek şikayetleri artırır.
Röntgen filminde kırık olup olamdığına bakılır. EMG(Elektromyografi) yapılarak sinirdeki sıkışma değerlendirilebilir.

Tedavi:
Ellerinizi kullanırken zorlanacak hareketler yapmamalısınız. Sık aralarla ellerinizi dinlendirin. Ellerinizi öne ve arkaya eğmeyin. Soğuk iklimlerde ellerde ağrı ve sertleşme artar. Bu durumda parmakları olmayan eldiven kullanılabilir. Hafif ve orta vakalarda, şikayetler 10 aydan kısa süreli ise ele atel takılabilir ya da koruyucu bandaj uygulanabilir. Ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrı kesiciler sadece ağrıyı geçirir. Karpal tünel sendromunu iyileştirdiğine dair kanıt yoktur.
Gebelerde sadece geceleri koruyucu atel kullanılabilir.
Eklem içine kortikosteroid enjeksiyonu yapılabilir. İltihap ve şişmeyi giderir. Karpal tünel sendromunda rahatlama sağlar.
Eğer şikayetler fazla ise veya tedaviye rağmen düzelme olmazsa cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavi açık ya da kapalı yöntemlerle yapılabilir. Sinire bası yapan bağ kesilir. Bu bağ daha sonra kendi kendine iyileşir. İyileşme sonrası tünel alanı rahatlar. Ağrı ve zayıflık birkaç hafta ya da birkaç ay devam edebilir. Ciddi vakalarda cerrahi sonrası dahi tam düzelme sağlanamayabilir.
El terapileri uygulanabilir. Şikayetlerde iyileşme sağlanır.
Ultrason terapisi: Birkaç hafta uygulandığında şikayetlerde düzelme görülebilir.
Yoga egzersizleri(el için)  faydalı olabilir
 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz