Kırışıklıklar

İnsan yaşı  ilerledikçe cilt üzerinde yaşlanma sonucu ortaya çıkar.Dokuların yaşlanmasını tamamen durdurmak maalesef mümkün değildir,fakat alacağımız tedbirlerle yaşlanma etkilerini yavaşlatabiliriz. Kırışıklıklar yüzeyel veya derin olabilir. Yüzeyel kırışıklıkların tedavisi basit yöntemlerle oldukça kolaydır. Fakat derin kırışıklıklarda daha ileri yöntemlerle (dolgu vb) kırışıklıklar tedavi edilebilir.
Kırışıklıklar en çok vücudun güneşe maruz kalan bölgelerinde görüldüğü için, güneş ışınlarından korunma önemlidir. Sigara kullanımı cilt parlaklığını azaltır, cildi kurulaştırır ve yüzde renk değişiklikleri oluşur. Alkol kullanımı ciltte erken yaşlanmaya neden olur. Kronik alkoliklerde burun kırmızılaşır, büyür. Devamlı gözleri kısarak bakma, kaşları çatma, yüzde devamlı gülme ifadesi olması durumlarında ise mimiklere bağlı kırışıklıklar artar.

Kırışıklıkları önlemek için alabileceğiniz önlemler ve evde uygulayabileceğiniz bitkisel bakımlar şunlardır:
-Vücudun susuz kalmaması çok önemlidir. Günde 8-10 bardak su içilmelidir (ideal olarak 3 lite sıvı alınmalıdır). Vitamin yönünden zengin bol meyve ve sebze tüketilmelidir. Nefes egzersizleri yapılarak tüm vücutta ve ciltte rahatlama sağlanır.
-Özellikle yüz, boyun ve ellerin direk güneş ışınlarından korunmalı, ve en az 15 faktör korumalı güneş kremi kullanılmalıdır. Göz çevresinde kaz ayağı olarak adlandırılan  kırışıklıkların önlenmesinde ve  güneşe çıkıldığında gözlerimizi kısarak bakmamamız için güneş gözlüğü kullanılmalıdır(Bu önlem ayrıca gözlerimizde bulunan lenslerin UV ışınlarından korunmasında ve katarakt oluşumunun önlenmesinde çok önemlidir.)
-Sırtüstü yatılmalıdır. Yüz yastığa değmemelidir.
-Günde 1 tatlı kaşığı keten tohumu veya balık yağı kapsülleri kulanılarak vücudun omega3 ihtiyacı karşılanır ve cilt daha parlak ve ışıltılı görünür.
-Cilt suyla ve cilde zarar vermeyen bir sabunla yıkanır. Sonrasında limon suyu sıkılarak bir pamukla tüm yüze ve cilde sürülür. Limonun içindeki meyve asidi cildi temizler, fazla yağı alır ve bakteri temizliği sağlar. Cilt yüzeyindeki ölü hücrelerin temizlenmesiyle alt tabakadaki bebeksi parlak cilt ortaya çıkar. Bu uygulama özellikle ince çizgilerin açılmasında oldukça etkilidir.Limonsuyu yarım saat sonra yıkanır ve gülsuyu sürülür, cildi dirileştirir(Tonik etkisi).
-Hindistancevizi yağı ile yatmadan önce  10 dakika yapılacak masajla ciltteki kan dolaşımı artar.
-Haftada iki kez yumurta akı çırpılarak beyazlatılır ve yüze sürürlür.Kuruduğunda doğal bir gergin cilt oluşur. Yarım saat beklenir ve yüz yıkanır. Yemek hazırladığınız sırada kırdığınız yumurtaların kabuk içinde kalan beyazlarını göz çevresine sürebilirsiniz.
-Vitamin A (retinol) güçlü bir antioksidandır. Pekçok kırışıklık kreminde bulunur. Yiyeceklerden gıda yoluyla (Havuç,kayısı v.b.) alabileceğiniz gibi, ticari olarak  eczanelerden de  temin    edebilirsiniz. (Acnelyse, Tretin vb.). İki üç günde bir kullanılabilir. Hamileler dikkatli olmalıdır.
-Zeytinyağında  E vitamini oranı yüksektir. Duş almadan  yarım saat önce cilte yedirilerek sürülür.
-Kuşburnu çekirdeği yağının kırışıklıkların açılmasında faydalı olduğu bilinmektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz