Kızamık

Kızamık(Rubeola) çocukluk enfeksiyonudur. Aşılanma ile önlenebilen bir hastalıktır. Kuru öksürük, gözlerde kızarıklık, ışığa duyarlılık, boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve deri döküntüsü vardır. Ağızda yanak içinde beyaz Koplik lekeleri görülür. Küçük çocuklar için(<5yaş) oldukça ciddi bir enfeksiyondur. Pek çok ebeveynin çocuklarına aşı yaptırmaması nedeni ile 2000’li yıllardan sonra artma eğilimindedir.

Şikayetler virüsle temastan sonra 14gün içinde ortaya çıkar. Döküntü yüzde başlar, saç çizgisinde belirgindir. Sonra tüm vücuda yayılır. Döküntü başlamadan 4 gün önce ve başladıktan 4 gün sonraki dönem bulaştırıcılık vardır.
Oldukça bulaşıcı bir virüstür. Öksürme, hapşırma, konuşma sırasında havaya yayılan damlalar yoluyla bulaşır. Yüzeylerde virüs birkaç saat aktif kalabilir. Ellerin gözle, burunla ve ağızla teması ile virüslerin bu yüzeylerden yayılımı olur.
Vitamin A eksikliğinde, aşılanma yapılmamışsa, uluslararası seyahatlerde enfeksiyon riski artar.

Komplikasyonlar:
1-Bakteriyel kulak enfeksiyonu
2-Bronşit, larenjit
3-Zatürre: Bağışıklık sistemi zayıfladığından ciddi olabilecek akciğer enfeksiyonu riski artar.
4-Ensefalit(1/1000):Enfeksiyonun hemen arkasından ve yayalar sonra görülür. Ciddi bir komplikasyondur.
5-Gebelik problemleri: Gebe kadınların enfeksiyondan korunmaları gerekir. Gebelik kaybı, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riski artar.
6-Trombosit seviyesinde azalma görülebilir.
Tanısı genellikle muayene sırasında konulur. Koplik lekelerinin görülmesi tanıyı güçlendirir.

Tedavi:
Hastalığın seyri başladıktan sonra tedavisi yoktur. Bağışıklığı olmayan kişiler ve 6 aydan büyük bebekler ilk 72 saat içinde aşılanırsa korunma sağlar. Kızamık gelişse bile daha hafif seyreder.
Bağışıklık serumu: Virüsle karşılaşmadan sonra 6 gün içinde uygulanırsa korunma sağlar, ya da şikayetler hafif seyreder. Gebelerde, 6 aydan küçük bebeklerde ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda uygulanabilir.
Ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Çocuklarda apirin kullanılmamalıdır. A vitamini uygulaması hastalığın şiddetini azaltabilir. Megadozlarda-200.000 IU/gün- iki gün süreyle uygulanır.
Antibiyotikler zatüre ve kulak enfeksiyonu gibi bakteriyel enfeksiyonlarda uygulanır.

Yatak istirahati önemlidir.
Sıcak çorba, bitki çayları içilir. Bol su içilmeli ve sulu gıdalar alınmalıdır.
Hava nemlendiricisi boğaz ağrısında ve öksürükte rahatlatıcıdır.
Gözlerinizi dinlendirin. Işık seviyesini azaltın.
Bulaştırıcılık döneminde evde kalmanız hastalığın diğer insanlara yayılmasını önler.
Evde bağışıklığı olmayan kişiler hemen aşılanmalıdır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz