Kızamıkçık(Rubella)

Rubella-German measles-Kızamıkçık bulaşıcı bir viral hastalıktır. Kızamıktan daha hafif seyreder ve kızamık kadar bulaşıcı değildir. Kırmızı bir döküntüsü vardır. Okul öncesi dönemde KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısı yapılır, bu aşı enfeksiyonun önlenmesinde oldukça etkilidir.
Virüsle karşılaşmadan 2-3 hafta sonra kızamıkçık bulguları ortaya çıkar. Hafif ateş, başağrısı, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık, baş bölgesinde lenf nodlarında şişme, yüzde başlayan ve vücuda yayılan kırmızı döküntü görülür. Özellikle genç kadınlarda eklem ağrıları görülebilir.
Gebelik döneminde özellikle ilk üç ayda kızamıkçık gelişen fetusta ölüm ve ciddi doğumsal defektlere neden olabilir. Doğuştan olan sağırlığın en sık nedeni anne karnında geçirilen kızamıkçık enfeksiyonudur. Gebelik döneminde rutin rubella taramasından geçmek gerekir. Ya da bağışıklığınızın oluşup oluşmadığını gebelik öncesi araştırabilirsiniz. Bağışıklığı olan kişiler tekrar enfeksiyon geçirmezler.
Rubella virüsü kızamık gibi damlacık yoluyla ya da sekresyonlara direk temas yoluyla geçer. Kızamıkçık enfeksiyonunda döküntü başlamadan 10 gün önce ve başladıktan 1-2 hafta sonrasına kadar bulaştırıcılık vardır. Enfekte kişi hasta olduğunun farkında olmadan bulaştırıcılık başlamıştır.
Günümüzde aşılama programlarından dolayı nadir görülen bir hastalıktır. Dünyanın belli bölgelerinde halen sık görülen bir enfeksiyodur. Bu açıdan özellikle gebelik döneminde gidilecek yerde rubella sıklığı araştırılmalıdır
Rubella hafif bir enfeksiyondur. Bir kez hasta olduktan sonra bağışıklık kalıcı olur. Nadiren Kulak enfeksiyonu(otitis media) ve beyin enfeksiyonu(ensefalit) görülebilir.
Gebelik döneminde özellikle ilk 11 haftada enfeksiyon geçirilirse %90 bebekte Konjenital Rubella Sendromu görülür. Fetusta büyüme geriliği, katarakt, sağırlık, kalp anomalileri, zeka geriliği ve diğer organ anomalileri görülür. En fazla risk ilk 3 aylık dönemdedir. Fakat diğer aylarda da kızamıkçık geçirmek tehlikelidir.

Tanı:
Kan testleri yapılarak tanı konur. Rubella IgM ve IgG antikorlarına bakılarak yeni veya eski enfeksiyon tanısı konulabilir.  Rubella döküntüsünü diğer enfeksiyonlardan ayırmak zordur. Bu nedenle kan testi yapılarak tanı konur.

Tedavi:
Şikayetler oldukça hafif olduğundan tedavi gerekli değildir. Fakat enfeksiyonu olan kişinin diğer kişilerden izolasyonu gerekir(Bulaşmayı önlemek için). Eğer gebeyseniz ve enfeksiyon geçiriyorsanız ve gebeliğinizin devamını istiyorsanız immunoglobulin tedavisi verilebilir. Fakat bu tedavi bebeğe enfeksiyon geçişini önlemeyebilir.
Yatak istirahati, önemlidir. Ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir. Çevrenizdeki kişileri ve özellikle gebe kadınları hastalığınız konusunda bilgilendirmelisiniz.
Rubella aşısı 12-15 aylar arası 1.doz ve 4-6 yaşlar arası ikinci doz olmak üzere toplam iki kez yapılır. Bebekler annelerinden geçen antikorlarla 6-8 aylık oluncaya kadar korunmuş olurlar. Eğer yabancı bir ülkeye seyahat söz konusu ise gerekli görülürse bebeklere 6. aydan sonra da uygulanabilir. Özellikle genç kızların, bağışıklıkları oluşmamışsa, gebeliklerinde korunmaları için aşılanmaları oldukça önemlidir.
1 ay içinde gebelik düşünen kadınlara, neomisin, jelatin ve daha önceki KKK aşısına ciddi alerjisi olan kişilere aşı uygulanmamalıdır.
KKK aşısı yan etkileri: %15 kişide 7-12 günler arası ateş olabilir. %5 kişide hafif döküntü olur. Bazı genç ve yetişkin kadınlarda geçici eklem ağrısı ve sertleşme görülebilir. <1/1000000 kişide ciddi allerji olabilir.
KKK aşısı ile otizm riskinde artış arasında direk olarak bir ilişki tesbit edilememiştir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz