Klamidya-CYBH

Cinsel yolla bulaşan ve sık görülen bir enfeksiyondur. Pek çok hastada ağrı, akıntı yoktur. Klamidya enfeksiyonu varlığının farkında değildir. Tüm yaşlarda, erkek ve kadınlarda görülebilir. Genç kadınlarda(<24yaş) daha sık görülmektedir.

İdrarda yanma, alt karın ağrısı, kadınlarda akıntı, ağrılı cinsel birliktelik, erkeklerde testislerde ağrı görülebilir.
Genellikle cinsel ilişki ile bulaşır. Annede vajina enfeksiyon varlığında doğum sırasında bebeğe geçiş olabilir. Bebekte pnömoni ve ciddi göz enfeksiyonu yapabilir.
Kondom kullanımı yoksa, sık partner değiştirme varsa, diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar varsa enfeksiyon riski artar.

-Klamidya enfeksiyonu varlığında diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar sıktır(Gonore,AIDS)
-Kadınların genital enfeksiyonu(PID-karın ağrısı ve ateşle seyreder) riski vardır.Bu sırada tüpler/fallop kanalları zarar görebilir.
-Anneden bebeğe doğum sırasında geçiş pnömoni ve ciddi göz enfeksiyonu yapabilir.
-İnfertilite: Klamidya enfeksiyonu ile ciddi hiçbir bulgu olmadan fallop tüpleri zarar görebilir.Bu da infertilite nedenidir.
-Reaktif artrit(Reiter sendromu): Tipik olarak gözler, eklemler ve üretra etkilenir. (Görme, idrar yapma ve hareket etkilenir).

Testler:
-25yaş ve altındaki tüm cinsel olarak aktif kadınlar klamidya taramasından geçmelidir.
-Gebe kadınlarda ilk gebelik kontrolünde klamidya taraması yapılır.Eğer partner değişikliği ya da eşin enfeksiyon riski varlığında gebeliğin sonlarında test tekrarlanır.
-Yüksek riskli erkek ve kadınlara tarama yapmak gerekir.

Tarama testinde sürüntü alınarak laboratuara gönderilir. Ya da antikor taraması yapılır. Kadınlarda PAP smear testi sırasında bu test de rutin olarak uygulanabilir.
İdrar testi de enfeksiyonu gösterebilir.

Tedavi:
Antibiyotiklerle tedavi edilir. Tek kullanımlık antibiyotikler(Azitromisin 1g) ya da 7 gün süreyle kullanılacak antibiyotikler(Doksisiklin) tedavide tercih edilebilir.
1-2 haftada enfeksiyon geçer. Bu dönemde cinsel birliktelik olmamalıdır. Ayrıca eş tedavisi de gerekir. Bu enfeksiyonu geçirmiş olmak bağışıklık sağlamaz. Enfeksiyon tekrarlayabilir.

Vajinal yıkama önerilmez Vajinal yıkama sonrası vajendeki yararlı bakterilerin sayısını azalabilir bu da enfeksiyon riskini artırır.
Kondom kullanımı enfeksiyon riskini azaltır, fakat tamamen ortadan kaldırmaz.
Çok sık partner değişimi enfeksiyon riskini artırır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz