Makaleler

Kleptomani (Çalma İsteği)

Kleptomani (Çalma isteği) ihtiyaç duyulmayan veya gereksiz objelere karşı aşırı çalma arzusudur. Bir tip uyarı kontrol bozukluğudur. Aile ve kişi için ciddi duygusal yıpranma nedenidir. Tam tedavisi olmamasına rağmen ilaçlar ve psikoterapi yardımıyla bir miktar yardım alınabilir.
Bu kişilerde ihtiyacı olmadığı halde korkunç bir çalma arzusu vardır, çalma sırasında büyük haz yaşarlar. Çalma sonrası ise aşırı bir suçluluk duygusu yaşarlar.
Kleptomani bir akıl sağlığı problemidir. Bir karakter kusuru değildir.
Genellikle ergenlik döneminde başlar. Market hırsızlarının %5’inden azı kleptomandır. Pek
çoğu tedavi arayışında değildir. Çoğunluk hasta tanı konulmadan yaşamını sürdürür. Bazı hastalar ise cezaevine gidebilir. Kadınlarda daha sıktır(2/3).Aile yakınında obsesif bozukluk olması, başka bir akıl sağlığı problemi olması, başa alınan darbeler riski artırabilir.Tanısı genellikle aile yakınları veya hastanın kendisinin arzusu ile uzman tarafından konulur.
  Tedavi:
Tedavide ilaçlar ve psikoterapi kullanılır.
İlaçlar:
1-Selektif serotonin geri alım inhibitörleri(SSRI): Sıklıkla tercih edilen ilaçlardır. Fluoxetine (Prozac), Paroxetine (Paxil), Fuvoxamine (Faverin) bu amaçla kullanılan ilaçlardır.
2-Duygudurum düzenleyicileri: Hastanın duygusal yapısını düzenler. Tedavide lityum tercih edilir.
3-Antiepileptik ilaçlar: Bazen kleptomani gibi bazı akıl sağlığı problemlerinde etkili olabilir.
Topiramate (Topamax) ve Valproik asit (Depakin) bu amaçla kullanılabilir.
4-Bağımlılık tedavisinde kullanılan ilaçlar: Naltrexone (Ethylex), uyuşturucu madde (opioid) karşıtı etki gösterir. Beynin bazı aktiviteler sonrası haz alma merkezini bloke eder. Çalma sırasında alına hazzın önlenmesi sağlanır.
Tedavide birkaç ilaç birlikte kullanılabilir. Tedavinin etkin olması birkaç haftayı bulabilir. Görülen yan etkiler konusunda doktora danışmak gerekir. Bazen doz ayarlaması bazen de farklı ilaç kullanımı gerekebilir. Birkaç haftada yan etkilerde azalma görülür.

Psikoterapi:
Bilişsel davranış terapisi uygulanır.
-Çalma isteği olduğunda hastanın yakalandığını ve cezaevine girdiğini düşünmesi sağlanır. Negatif sonuçlar imgelenir.
-Çalma isteği olunca rahatsız oluncaya kadar nefesi tutma sağlanır (engelleme terapisi).
-Sistematik duyarsızlaştırma yapılır. Rahatlama teknikleri ve kendini çalma isteğini kontrol ederken imgeleme yapması sağlanır.

 

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz