Makaleler

Kolesistit (Safra kesesi iltihabı)

Safİçerikra kesesinin iltihaplanmasına kolesistit hastalığı denir. Safra kesesi karaciğerin hemen altında yer alır, küçük armut şeklinde bir organdır. Safra kesesi içinde ince bağırsağa salgılanan sindirim sıvıları yer alır. Safra kesesi taşlarının safra kanallarını tıkaması ve safra akışını engellemesi en sık görülen kolesistit nedenidir. Tedavide safra kesesinin alınması tercih edilen yöntemdir.
Sağ üst karında şiddetli ve devamlı ağrı, karına dokunmakla hassasiyet, terleme, bulantı, kusma, ateş ve titreme sıktır.
Genellikle kolesistit atağı fazla ve yağlı yemeklerden sonra daha sık görülür.

En sık kolesistit nedeni safra kesesi taşlarıdır. Safra kanalına düşen taşlar tıkanmaya neden olur ve zamanla safra sıvısı safra kesesi içinde birikir ve iltihaplanmaya neden olur.
Bazen tümöral oluşumlar safra kanallarında tıkanma nedeni olabilir. Safra kanallarında kıvrılma ya da bükülme safra akışını bozabilir. Bu durumda da kolesistit gelişebilir.
Kolesistit safra kesesi taşları varlığında sıktır, kadınlarda safra kesesi taşı sık görüldüğünden kolsistit kadınlarda daha sık görülür. Yaşla birlikte safra kesesi taşları ve kolesistit riski artar.
İdeal kiloda olmanız önemlidir. Kilolu olmak safra kesesi taşı riskini artırır.
İdeal kiloyu sağlamak için hızlı kilo kaybı safra kesesi taşı riskini artırır. Haftada 0.5-1 kg kilo vermek idealdir.
Yağ oranı yüksek ve lif içeriği düşük gıdalarla beslenmek safra kesesi taşı oluşma riskini artırır. Bu açıdan bol meyve, sebze ve tam tahıllardan yüksek gıdalarla beslenmek idealdir.
Komplikasyonlar:
1-Safra kesesi büyür ve ağrı şiddetlenir.
2-Enfeksiyon oluşumu safrada iltihaplanmaya neden olur.
3- Safra kesesi yırtılması: Safra kesesi fazla büyüyünce şişer ve yırtılma olabilir.
4-Safra kesesinin gangren olması: Safra kesesi dokusu canlılığını kaybeder, kese patlayabilir.
Tanı:
1-Kan testleri yapılarak enfeksiyon ve karaciğer testleri değerlendirilir.
2-Görüntüleme yöntemleri ile safra kesesi değerlendirilir. Ultrason ve tomografi yöntemleri kullanılabilir
Tedavi:
Hasta hastaneye yatırılır. Enfeksiyon ve kolesistit atağı kontrol altına alındıktan sonra safra kesesinin alınması uygundur. Çünkü kolesistit devamlı tekrarlama eğilimindedir. Fakar safra kesesi yırtılmışsa(patlamışsa) beklemeden acil ameliyat yapmak gerekir.
Hastanede kalış döneminde enfeksiyonun kontrolü için hastanın ağızdan beslenmesi kesilir. Bu nedenle damardan sıvı takviyesi yapılır. Ayrıca antibiyotik tedavisi başlanır. Ağrı kesici ilaçlarla ağrı kontrolü sağlanır. Bir ya da iki günde şikayetler geçer ve sonrasında hasta ameliyat için hazırlanır.
Safra kesesinin alınması(Kolesistektomi):
Kolesistit sıklıkla tekrarladığından safra kesesinin alınması en kesin tedavidir.
Safra kesesi çoğunlukla laparoskopik olarak özel ekipmanla çıkarılır. S
Safra kesesi çıkarıldıktan sonra safra direk olarak bağırsağa geçer, depolanma olmaz. Yaşamak için safra kesesine ihtiyaç duymazsınız. Gıdaları sindirmenizde sorun olmaz. Fakat ameliyat sonrası geçici bir süre ishal olabilir.

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz