Kurdeşen / Ürtiker

Kurdeşen hastalığı bir çeşit alerjik deri hastalığıdır. Deriden kabarık, kızarık ve kaşıntılı deri döküntüleri vardır. Damarlarda ödem (anjioödem) olduğunda daha derin dokular da etkilenir; gözaltında,ağız çevresinde şişmeler görülür. Eğer  ürtiker atağı 6 haftadan uzun sürüyorsa kronik ürtiker adı verilir. Bazen aylarca, bazen yıllarca sürebilir.
Genellikle ataklar hafif seyreder ve alejen madde ortadan kaybolunca 24 saat içinde kendi kendine geçer. Fakat bazı vakalarda çok ağır seyredebilir. Bu durumda solunum zorluğu ve nefes alamama görülebilir, çok ciddi bir durumdur (Anafilaktik şok). Hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Arı sokmalarında da ani gelişen alerji atağı nedeniyle aynı durum yaşanabilir. Benzer bir tablo söz konusudur. Eğer hastada göz çevresinde, dudaklarda şişme, nefes almada zorluk yaşanıyorsa, hasta hemen hastaneye götürülmelidir. Dakikalar içerisinde tablo ilerler,hızlı hareket etmek gerekir.
Çoğunlukla allerjiye neden olan madde tespit edilemez. Bu konuda hastanın dikkatli gözlem yapması önemlidir. En sık alerjen maddeler şunlardır:
1.Yiyecekler:  Yumurta, yerfıstığı, ceviz, badem, fındık, balık, süt vb.
2. İlaçlar: Her ilaç alerjiye neden olabilir. Tansiyon ilaçları, ağrı kesiciler (Aspirin, naproksen, ibuprofen vb), penisilin bunlardan bazılarıdır.
3.Diğer alerjenler: Polen (evde veya dışarda bitkilerin çiçek açması), evcil hayvanların deri döküntüleri ve kılı, lateks, böcek ısırmaları, ev temizliğinde kullanılan deterjanlar vb.
4.Çevresel faktörler: Sıcak, güneş ışığı, stres, egzersiz, cilde baskı yapılması vb.

Alınacak önlemler:
-Rahat ve pamuklu giysiler giyilmelidir.
-Dayanılacak kadar soğuk suyla sık sık  duş alınmalıdır.
-Alerjiye neden olabilecek maddeler araştırılmalı ve bunlardan uzak durulmalıdır.
-Sıcaktan uzak durulmalıdır.
-Bazen belirli bir sebep bulunamayabilir. Tek başına stres bile vücutta urtiker atağını tetikleyebilir. Böyle durumlarda rahatlama teknikleri, solunum egzersizleri  oldukça yararlıdır.

Tedavi:
En etkili ve basit tedavi antihistaminik kullanımıdır. Uyku ve baş dönmesi yapmayan 2. kuşak antihistaminikler  günde tek doz oldukça etkilidir.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz