Kuş Gribi (Avian Influenza)

 

Kuş gribi kuşlarda enfeksiyon hastalığına neden olan A tipi bir influenza virüsüdür. Hastalık yaptığı hayvan grupları kuşlar, domuzlar, atlar, deniz ayısı ve balinalardır. Bunların içerisinde en önemli tür kuşlardır.Çünkü influenza A virüsünün bilinen tüm alt grupları yabanıl kuşlar arasında devir daim eder. Avian influenza virüsü genellikle direk olarak insanları enfekte etmez ve insanlar arasında yayılmaz.

İnfluenza A virüsleri yüzey proteinlerine (hemaglutinin HA, neuraminidase NA) göre alt tiplere ayrılırlar. Bilinen 15 tane H alt tipi vardır. Bu alt gruplardan hepsi kuşlarda bulunurken HA dan sadece 3 tanesi (H1,H2,H3) NA alt grubundan (N1,N2) insanlarda yayılım gösterir.

Avian influenza virüsü genellikle yabanıl kuşları hasta etmez iken evcil kuşları çok hasta eder ve öldürür. Virüs genellikle insanları enfekte etmez ama bunun istisnası olarak 1997 senesinden beri insanlar arasında da görülmüştür. 1997 de Hongkong' ta 18 H5N1 vakası görülmüş altısı ölmüştür.1999 yılında H9N2 2 hastada, görülmüş ölüm olmamıştır. 2003 yılında Hollanda' da tavuk çiftliği çalışanlarında 80 H7N7 vakası görülmüş, 1 vaka ölmüştür.

Kuşlarda Kuş Gribi Özellikleri

Enfekte kuşlar virüsü tükürükte, nasal sekresyonda ve feçeste bulundururlar. Virüsün en çok bulaşma şekli fekal-oral yoldur. Enfekte kuşlar çoğu zaman hiç semptom göstermez veya orta şiddette semptomlara neden olurlar. Bu semptomlar virüsün ve kuşun tipine göre değişiklik gösterirler. Özellikle H5 ve H7 türleri geniş yayılımlı hastalığa neden olabilir ve tavuk, hindi gibi evcil kuşlarda son derece ölümcüldür.

İnsanlarda Kuş Gribi Özellikleri

Kuş Gribi virüsleri genellikle insanları enfekte etmez. Bu nedenle insanda bu virüse karşı oluşmuş bir immün mekanizma ya çok azdır ya da hiç yoktur.

Kuş Gribi virüslerinin insandan insana bulaşma yeteneği az görülür. Ancak bütün influenza virüsleri değişebilir. Kuş Gribi virüsü de bu değişikliği gösterir ise insanları enfekte edebilir ve kolaylıkla insanlar arasında yayılabilir. Kuş Gribi insanda görüldüğünde tipik Grip (İnfluenza) benzeri semptomlar gösterir (ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve kas ağrısı). Göz enfeksiyonları, pnömoni, akut solunum yetmezliği gibi şiddetli ve hayatı tehdit eden komplikasyonlar da görülebilir. İnsan influenza virüsüne karşı etkili olduğu gösterilmiş olan antiviral ajanlar Kuş Gribi enfeksiyonlarını önlemede de kullanılabilir. Bazı virüs tipleri bu ilaçlara dirençli olduğunda efektif olarak kullanılamazlar.

Potansiyel İnfluenza Pandemisi

Tüm influenza virüsleri değişebilirler, Avian influenza A virüsünün de değişme ihtimali vardır. Bu değişim gerçekleşirse insanlarda enfeksiyon yapabilir ve insandan insana kolaylıkla yayılabilir. İnsanlarda bu virüse karşı bağışıklık olmadığı düşünülürse bir pandeminin görülme olasılığı vardır.

Kuş Gribinin salgın yapmaya başladığı Aralık ayından (2003) beri insandan insana bulaşma gösterilememiştir. Ancak, influenza A virüslerinin çok çabuk değişebileceği bilindiği için bu ülkeler dikkatlice izlenmektedir.

Sadece kümes hayvanlarında H5N1 virüsüne bağlı salgın görülen ülkeler

 

Güney Kore Cumhuriyeti

12.12.2003, ülkede görülen ilk salgın.

Viet Nam

08.01.2004, ülkede görülen ilk salgın

Japonya

12.01.2004, 1925 senesinden beri görülen ilk Salgın.

Tayland

23.01.2004, ülkede görülen ilk salgın.

Kamboçya

24.01.2004

Hong Kong (SARPRC)

26.01.2004

Laos

27.01.2004, H5 Teyit edildi.

Endonezya

02.02.2004, ülkede görülen ilk salgın.

A.B.D Dalaware

08.02.2003

Malezya (Pen insular)

19.08.2004

Moğolistan

12.08.2005

Rusya

24.07.2005

KUŞ GRİBİNİN GÖRÜLDÜĞÜ BÖLGELERDEN GELEN VE BU BÖLGELERE GİDECEK YOLCULAR İLE HAVAYOLLARI UÇUŞ PERSONELİ İÇİN TAVSİYELER

Genel olarak enfeksiyondan korunma yolları

 • Tüm enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi, bulaşmayı önlemek için yapılması gereken ilk savunma önlemi el hijyenine dikkat etmektir. Bunun için eller sık sık su ve sabun ile yıkanmalı veya alkol bazlı temizleyicilerle temizlenmelidir (eğer eller gözle görünür şekilde kirli değilse).
 • Yolculardan öksürürken mümkün olduğu kadar ağız ve burunlarını kapatmaları istenmelidir.
 • Hastayken yolculuk edilmemelidir.

MUHTEMEL KUŞ GRİBİ SEMPTOMLARI TAŞIYAN YOLCULARA UÇUŞ PERSONELİ TARAFINDAN UÇAKTA YAPILMASI GEREKENLER

 • Personel Kuş Gribi semptomlarından haberdar olmalıdır. İnsanda enfeksiyon az görülmekle beraber, enfekte kişide ateş, solunum güçlüğü (öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı) görülmesi muhtemeldir.
 • Eğer mürettebat veya diğer personel Kuş Gribi vakalarının bulunduğu bildirilen bir bölgeden gelen bir yolcuda ateş ve solunum güçlüğünden şüphelenirler ise bu yolcuyu diğer yolcularla yakın temastan mümkün olduğu kadar uzak tutmak amacıyla ayrı bir yerde tutmak zorundadırlar. Bir cerrahi maske, öksürük yoluyla havaya geçen damlacıkların miktarını azaltabilir. Hasta kişiden tolere edebiliyorsa (eğer kişide şiddetli solunum güçlüğü varsa maske kullanamaz) elde mevcut olan maskelerden birisini kullanması istenmelidir. Eğer cerrahi bir maske mevcut değilse, kağıt mendil bulunmalı ve hasta kişiden öksürürken ağzını ve burnunu bu mendille kapatması istenmelidir. Personel direk olarak hasta ile ilgilenirken cerrahi bir maske giymelidir.
 • Personel herhangi bir yolcunun kanı veya vücut sıvılarıyla direk olarak temas edecekse disposible eldiven giymelidir. Fakat eldivenler uygun el hijyeninin yerini almamalıdır. Vücut sıvıları ile direk temas içeren işlemlerden hemen sonra eldivenler dikkatle çıkarılmalı ve atılmalıdır. Eller temizlenmelidir. Eldivenler asla yıkanıp yeniden kullanılmamalıdır.
 • Uçakta hasta olması halinde kaptan pilot, alana gelmeden önce Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Havaalanı Sağlık Denetleme Merkezi Tabipliği' ne uçakta hasta olduğunu bildirmelidir.
 • Uçaklarda disposible eldiven ve cerrahi maske bulundurulması uçuş personeli ve seyahat edecek yolcular için koruyucu bir önlem olacaktır.

ULUSLARARASI YOLCULAR İÇİN TAVSİYELER

DSÖ halihazırda insanlarda da vakaların görüldüğü ülkelerde dahil olmak üzere kümes hayvanlarında Kuş gribi görülen ülkelere herhangi bir seyahat kısıtlaması önermemektedir.

H5N1 virüsü ile ölümlü insan vakalarının görüldüğü ülkeler Vietnam, Tayland, Kamboçya ve Endonezya'dır. Bu vakalar direk olarak enfekte kuşlarla temas etmişlerdir. Şu ana kadar DSÖ hastalığın insandan insana yayıldığına dair bir bilgiye sahip değildir.

Kuş Gribi Vakalarının Görüldüğü Bölgelere Gitmeden Önce

 • Temel ilk yardım ve tıbbi ilaçları içeren bir sağlık kiti hazırlanmalı. İçerisinde termometre ve el hijyeninin sağlanması için alkol bazlı el temizleyicileri mutlaka bulunmalıdır.
 • Kendinizi ve birlikte seyahat edeceğiniz kişileri grip hastalığı (influenza) konusunda eğitin. www.hssgm.gov.tr ve www.saglik.gov.tr adreslerinden güncel bilgiler alınabilir.
 • Tüm aşılarınızın tam olduğuna emin olun. Seyahate çıkmadan 4-6 hafta önce seyahat hizmeti veren bir merkezdeki hekiminizle görüşüp ihtiyacınız olan bilgileri ve gerekebilecek ek ilaçları öğrenin.
 • Sağlık sigortanızı yaptırın gerekiyorsa ek poliçe düzenletin.
 • Gideceğiniz ülkedeki sağlık kuruluşlarının isim ve adreslerini seyahatinizden önce tespit edin.

Kuş Gribi Vakalarının Görüldüğü Bölgelerde Bulunurken

 • Canlı hayvan pazarları ve kümes hayvanları çiftliklerinde bulunmayın.
 • El hijyeninize dikkat edin, sık sık ellerinizi su ve sabunla yıkayın veya alkol bazlı el temizleyicilerini kullanın. Bu şekilde ellerinize bulaşmış olan potansiyel enfekte materyaller uzaklaşacak ve hastalığa yakalanmaktan korunmuş olacaksınız.
 • İnfluenza virüsleri ısı ile tahrip olurlar. Virüs 60 derecede 30 dakikada ölür. Önlem olarak, tüketiciler kümes hayvanlarını ve yumurtalarını tüketirken tam olarak pişirildiğine emin olmalıdırlar. Bu nedenle yiyeceğiniz gıdaların iyi pişirilip pişirilmediğine dikkat edin.
 • Eğer solunum şikayetleriniz veya herhangi bir rahatsızlığınız olursa acilen bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Kuş Gribi Vakalarının Görüldüğü Bölgelerden Dönüşte

 • Sağlığınızı 10 gün süreyle izleyin.
 • Ateş ve solunum şikayetleri ile seyreden bir hastalığınız olursa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Hekiminize yakın zaman içerisinde Kuş Gribi görülen bir bölgeye seyahat ettiğinizi mutlaka bildirin.

SAĞLIK DENETLEME MERKEZİ PERSONELİNİN KONTROL TEDBİRLERİ

 • Sağlık Denetleme Merkezi personeli bildirilen bölgelerden gelen yolcu ve beraberindeki eşya ve yüklerini kontrol ederken şu önlemleri almalıdır.
 • Yüksek ateş ve güçlüğü olan yolcuları dikkatle incelemeli, şüpheli gördükleri vakaları kimseyle vakanın tolere edebileceği şekilde maske taktırarak ambulansla sevkini sağlamalıdır
 • Vaka yola çıkmadan gönderileceği hastane bilgilendirilmeli ayrıca genel müdürlüğümüze bilgi vermelidir.
 • Kişilerin eşya ve yüklerinin muayenesi sırasında sağlık personeli direk temastan kaçınmalı, mutlaka eldiven ve maske giymeli, muayeneden sonra eller kesinlikle sabun ve suyla yıkanmalıdır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz