Laktoz İntoleransı

Laktaz eksikliği olarak da bilinir. Sindirim sistemi süt şekeri olan laktozu sindiremez.Genellikle zararlı değildir.Fakat rahatsız edici gaz,şişkinlik ve ishal şikayetleri görülür.
Yaşlanmaya bağlı olarak(süt ürünleri tüketiminin azalmasına bağlı) olarak gelişebilir. Bazen annede ve babada taşıyıcılık varsa, bazı bebekler doğuştan itibaren laktozu sindiremeyebilir (Otozomal resesif geçişli).Bu bebeklerde ishal, karın ağrısı görülür. Anne sütünü tolere edemezler. Bu bebeklerin laktoz şekeri olmayan mamalarla beslenmesi gerekir. Prematüre bebeklerde laktaz enzimi yeterli olmayabilir. Diğer yönlerden sağlıklı prematür bebeklerde beslenmede problem yaşanmaz.

Çocukların laktoz intoleransı geliştirme riskini artıran durumlar şunlardır:
1-Bebek ve çocuklukta genellikle nadirdir.Zamanla süt tüketimi azaldığından bağırsaklar bu duruma uyum sağlar ve laktaz enzimi üretimi azalır.
2-Prematür doğan bebeklerde laktaz enzimi eksikliği görülebilir. Çünkü buenzim bağırsaklarda son üç ayda artar.
3-Çöliyak hastalığı, bakteri dengesizlikleri, kron hastalığı laktoz intoleransı riskini artırır.
4-Bazı kanser tedavileri sonrası sık görülür
Laktaz enzimini artırmanın herhangi bir yolu yoktur. Süt ve süt ürünlerinin diyet listesinden çıkartılması hastalarda iyileşme sağlar. Daha az süt grubu ürünleri tüketen kişilerin kalsiyum içeren diğer gıdaları bolca tüketmesi gerekir. Bu gıdalar şunlardır: Brokoli, somon balığı, portakal, kuru fasülye, ıspanak, pazı vb. Bazen yeterli kalsiyum alımının sağlanması için kalsiyum ve D vitamini takviyesi gerekebilir. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

Tedavi:
Süt ürünleri yerken dikkatli olunmalıdır. Süt ürünlerini tamamen diyetten çıkarmak gerekmeyebilir. Yağsız sütler, tam yağlı sütlere göre daha iyi tolere edilir. Zamanla süt grubu ürünleri artırarak diyetinize dahil etmeniz durumunda laktoz içeren süt ürünlerine karşı toleransınız da artacaktır.

Laktoz toleransını artırmanıza yardımcı olabilecek öneriler şunlardır:
1-Süt grubu besinleri az miktarlarda tüketmelisiniz. Miktar az olduğunda sindirim problemleri de az olacaktır.
2-Süt grubu besinleri öğünlerle birlikte tüketmelisiniz. Bu şekilde sindirim yavaşlayacak, şikayetler de azalacaktır.
3-Sert peynirler daha az laktoz içerir, bu açıdan sindirimi de kolaydır. Mayalı süt ürünleri(yoğurt, kefir vb) daha iyi tolere edilir. Çünkü bu ürünlerde bulunan iyi bakteriler laktozun sinirimi için gerekli enzimi doğal olarak üretirler. Mayalı ürünlerin(probiyotikler)süt yerine tercih edilmesi, laktoz intoleransının çözümünde bir alternatif yaklaşım olabilir. Ayrıca probiyotikler, ishal ve irritabl bağırsak hastalığını tedavisinde etkili olabilir.
4-Bazı hazır gıdalarda laktoz kullanılmaktadır. Yağsız süt tozu, hazır çorba, salata sosları, işlenmiş etler vb. Bu açıdan laktozun sindiriminde sorun yaşıyorsanız, aldığınız ürünlerin içeriğine bakmalısınız.
5-Laktaz enzim tebletleri ve damlaları sindirime yardımcı olamak için kullanılabilir.Fakat her hastada bu yöntem faydalı olmayabilir(Lactaid vb). Yemeklerle birlikte kullanılır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz