Lejyoner Hastalığı (Legionellosis)

Etken
Legionella bakterisinin çeşitli türleri, daha çok da serogrup I Legionella Pneumophilia bakterisidir.

Bulaşma Yolu
Enfeksiyon, mikroplu su serpintileri ve su buğusunun solunması yoluyla bulaşır. Bakteriler suda yaşar ve 20-50 oC'ki (optimal olarak 35-46 oC) sıcak su sistemlerini kolonize ederler. Bu bakteriler, klimalara, sıcak su sistemlerine, ortam nemlendiricilerine, kaplıcalara ve su içeren diğer cihazlara yerleşir. İnsandan insana direkt bulaşma yoktur. Çoğu insan legionella bakterileri içeren mikroskobik su damlacıklarını soluduğunda enfekte olur. Duş başlığında, musluk ya da jakuzide, ya da su büyük bir binalarda havalandırma sistemi yoluyla dağılır. Sık görülen bulaşma yerleri:
-Yolcu gemilerinde bulunan sıcak su küvetleri ve jakuziler
-Klima sistemlerinde soğutma kuleleri
-Dekoratif fıskiyeler
-Yüzme havuzları
-Fizik tedavi ekipmanları
-Otel, hastane ve bakım evleri su sistemleri
Genellikle aerosol damlalar yoluyla bulaşma olsa da, bazen kirli suların aspire edilmesi, kirli saksı toprakları ve bahçe ile uğraşma, nadiren de büyük inşaat alanlarında toprağın kazılması sırasında bulaşabilir.

Hastalığın Seyri
Legionella enfestasyonu iki farklı klinik şekilde meydana gelir.
Lejnoner hastalığı; ani iştahsızlık, halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı ve hızla artan ateş ile başlayan zatürreeye doğru giden, bunun sonucunda da solunum yetmezliği ve ölüme yol açabilecek olan akut bir bakteriyel zatürreedir. Antibiyotik tedavisi ile hızlı düzelme sağlansa bile, gene de hastalarda kalıcı sorunlar yaşanabilir. Lejyoner hastalığı genellikle Legionella bakterisine maruz kaldıktan iki ila 14 gün sonra gelişir. Genellikle aşağıdaki belirti ve bulgularla başlar:

-Baş ağrısı
-Kas ağrısı
-Titreme
-Yüksek ateş (>40 C)
Ikinci veya üçüncü gün, diğer belirti ve bulgular görülür:
-Öksürük, bazen kanlı mukus
-Nefes darlığı
-Göğüs ağrısı
-Yorgunluk
-İştah kaybı
-Bulantı, kusma ve ishal
-Bilinç bulanıklığı veya diğer ruhsal değişiklikler
Lejyoner hastalığı öncelikle akciğerleri etkilemesine rağmen, zaman zaman ciltte yaralara, kalpte ve vücudun diğer bölgelerinde enfeksiyonlara neden olabilir.
Bakteri Legionella pneumophila Lejyoner hastalığının çoğu sorumludur. Açık havada, Legionella bakterileri toprak ve suda bulunur, ancak nadiren enfeksiyonlara neden olur. Evde sıhhi tesisat sistemlerinden Lejyoner hastalığı bulaşması mümkündür. Fakat büyük binalarda bulunan karmaşık sistemler bakterilerin daha kolay büyümesine ve yayılmasına neden olur ve genellikle salgınlar bu binalarda görülür.

Pontiak humması, 2-5 gün içerisinde kendiliğinden geçen gribe benzer bir hastalıktır. Daha hafif seyreder. Pontiac ateşinde - Lejyoner hastalığının hafif bir formudur - ateş, titreme, baş ağrısı ve kas ağrıları gibi belirtiler görülür. Pontiac ateşi akciğerleri enfekte etmez.

Legionella enfeksiyonuna karşı duyarlılık yaş ile birlikte artmaktadır. Bu durum özellikle sigara içen kişilerde, kronik akciğer hastalığı öyküsü  yada diğer bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha belirgindir.

Coğrafi Dağılım
Dünyanın her yerinde görülebilir.

Yolcular için Risk
Genellikle düşüktür. Otellerde ziyaretçiler tarafından kullanılan ve diğer tesislerdeki hava soğutma sistemlerinde bulunan mikroplu sular vasıtası ile enfeksiyonun yayılmasını takiben salgınlar görülebilir.
Aşı
Mevcut değildir. Enfeksiyonun önlenmesi muhtemel kaynakların düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesine bağlıdır. Lejyoner hastalığından korunmada en etkin  ve tek önlem sigaranın bırakılmasıdır.

Tedavi
Uygun antibiyotiklerle tedavi edilir. Quinolon grubu (Ciprofloksasin, levofloksasin, moxifloklasin vb) veya makrolid grubu (Azitromisin, Klaritromisin, Eritromisin vb) antibiyotikleri tedavide tercih edilir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa tam düzelme şansı da o kadar artar. Sıvı ve elektrolit kaybı yerine konur. Oksijen desteği verilir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz