Listeriyoz

Etken
Listeria monocytogenes bakterisidir.
Bulaşma Yolu
Bu hastalık çeşitli birçok hayvanı etkilemektedir. Özellikle de pastörize olmayan süt, yumuşak peynir, sebzeler ve et ürünleri (iyi pişmemiş ve işlenmiş etler - salam, sosis, sucuk vb) gibi mikroplu yemeklerin tüketilmesi insanda enfeksiyona yol açar. Listeria; birçok patojenin aksine, donmuş yiyeceklerde de çoğalabilir. Bulaşma anneden fetüse olabildiği gibi doğum sırasında yeni doğan bebeğe de geçebilir. Emzirme enfeksiyon potansiyel bir nedeni olarak kabul edilmez. Doğada çok yaygın bulunan bir bakteridir.
Hastalığın Seyri
Listeria enfestasyonu, bağısıklık sistemi zayıf olan yetişkinlerde ve yeni doğanlarda meningoensefalit ve/veya septisemiye neden olur. Hamile kadınlarda ateşe ve düşük yapmaya yol açar. Yeni doğanlar, hamile kadınlar, yaşlılar ve bağışıklık sistemleri baskılanmış kişiler enfeksiyona karşı daha hassastırlar. Hastalık, diğer kişilerde hafif ateş yükselmesi şeklinde görülür. Hamile kadınlarda, enfeksiyonun fetüse bulaşması, ölü doğum olmasına, septisemiye veya yeni doğan menenjitine yol açar. Kontamine yiyecek yendikten sonra belirtiler, birkaç gün içinde başlayabilir, bazen 2 aya kadar bu süre uzayabilir.
Listeria enfeksiyonunda:
Ateş, kas ağrıları, mide bulantısı, ishal
Listeria enfeksiyonunda sinir sistemine ait bulgular da olabilir:
Baş ağrısı, boyun tutulması, bilinç bulanıklığı, dengesizliik, nöbet
Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler yüksek risk grubundadır. Bu kişiler şunlardır:
-60 yaş üzerinde kişiler
-AIDS hastaları
-Kemoterapi alan kişiler
-Diyabet veya böbrek hastalığı olanlar
-Yüksek doz prednizon veya belirli romatoid artrit ilaçlarının kullanılması
-Transplant sonrası, organ reddini engellemek için ilaç kullanan kişiler
Tanı
Eğer gebelikte ateş ve titreme varsa, ya da yaygın kas ağrıları, ateş ve ense sertliği varsa kanda ve beyin - omurilik sıvısında direk bakteriler tanımlanabilir.
Doğada çok yaygın olarak bulunduğundan ve insanların devamlı bu bakteriye maruz kalmalarından dolayı kanda serolojik yöntemlere başvurulmasının tanısal değeri yoktur. Enfeksiyon bulguları olan kişide, normalde steril olan kanda, beyin - omurilik sıvısında, ya da amnios sıvısında bakterilerin izolasyonu ve kültür ortamında üretilmesi ile kesin tanı konur.
Tedavi
Bakteremi 2 hafta, menenjit 3 hafta ve beyin apsesi en az 6 hafta boyunca tedavi edilir. Genel olarak ampisilin tercih edilir. Gentamisin genellikle sinergistik etkisinden dolayı tedaviye eklenebilir. Genel mortalite oranı % 20-30’dur. Tüm gebelikle ilgili vakaların,% 22’sinde fetal kayıp veya neonatal ölüm söz konusudur. Gebe ya da doğum yapan sağlıklı kadınlarda hayatı tehdit edici hastalık görülmez.
Yolcular için Risk
Genellikle düşüktür. Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri, et ürünlerinin tüketilmesi riski arttırır.
Aşı
Mevcut değildir.
Önlemler
Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Çiğ et yenilmemelidir. Sebzeler ve meyveler iyi yıkanmalıdır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz