Lyme (Kene) Hastalığı

Lyme hastalığı kenelerden bulaşmaktadır. Borrelia burgdorferi adlı bakteri enfeksiyonudur. Çayır ve bol ağaçlı yerlerde keneler beslenir, lyme hastalığı sık görülen yerlerde önlemler alınmalıdır. Uygun antibiyotikler ve erken tedavi ile pek çok kişide tedavi mümkündür. Fakat ileri safhalarda tedaviye yanıt zordur.
Erken belirtiler şunlardır: Döküntü kene ısırığı alanında görülür, dışı kırmızı halka şeklindedir ve domuz gözüne benzer(Eritema migrans). Bu döküntü tanı koydurucudur.Grip benzeri şikayetler vardır.
Geç dönem belirtileri birkaç haftada ya da ayda ortaya çıkar, eklem ağrıları sıktır. En fazla dizlerde tutulum olur. Menenjit, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük görülebilir.
Eğer kene tarafından ısırıldıysanız şikayetleriniz olmasa dahi doktora başvurmalısınız. Çünkü tedavi edilmediğinde aylar hatta yıllar sonra hastalık tüm vücuda yayılabilir. Enfeksiyon oluşması için kene vücutta en az 36-48 saat kalmalıdır. Kenenin vücuttan hemen çıkarılması enfeksiyonu da önler. Kene başında tutularak çıkartılmalı, ya da başından tutulmalı ve kendi çıkana kadar beklenmelidir. Asla ezilerek çıkarılmamalıdır. Uzun kollu pantolon ve gömlekler giyilmelidir. Böcekleri uzaklaştırıcı ilaçlar kullanılabilir. Bir kez enfeksiyonu geçirmiş olmak bağışıklık sağlamaz.

Tedavi edilmeyen lyme hastalığında sık görülen geç dönem bulguları şunlardır:
-Kronik eklem ağrısı(özellikle dizlerde)
-Yüz felci ve diğer nöropatiler
-Bilişsel bozukluklar, hafıza kaybı
-Kalp ritim bozuklukları

Tedavide antibiyotikler kullanılır. 8 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde doksisiklin 10-14 gün kullanılır. Genç çocuklar, emziren veya gebe kadınlarda amoksisilin ya da sefuroksim kullanılır.
Beyin enfeksiyonlarında intravenöz antibiyotik tedavisi 14-28 gün kullanılır. Bazı kişilerde tam tedavi sonrası bile kas ve eklem ağrıları görülebilir. Sebebi bilinmemektedir. Otoimmunite rol oynayabilir.
Bazı alternatif tedavi yaklaşımlarında ‘’Bismakrin’’ adlı ilaç kullanılmaktadır. Bismakrin yüksek oranda bizmut içerir. İntravenöz uygulamada zehirlenme yapabilir. Bizmut mide ülserlerinde oral olarak kullnılmaktadır ve güvenlidir

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz