Mantar (Candida) Enfeksiyonu - Vajiniti

Mantar enfeksiyonu Candida Albicans adlı mantar hücrelerinin vajinal salgılarda aktif forma dönüşmesiyle oluşur. %75 kadın hayatının bir döneminde  genital mantar rahatsızlığı yaşar. Candida mantarı ağız, bağırsak vajen mukozalarında zararsız olarak bulunan bir organizmadır. Diğer bakteri hücreleri ile birlikte dengededir. Fakat bazı durumlarda bu denge bozulur ve mantar hücreleri aktif hale dönüşür. Bu durumlar genel olarak şunlardır:
       -Gebelik
       -Antibiyotik kullanımı
       -Şeker hastalığı
       -Bağışıklık sisteminin zayıflaması
       -Doğum kontrol ilaçları
       -Vajenin temizlik amaçlı yıkanması
       -İlişki sonrası oluşan hassasiyet ve tahriş

Genelde  hastalarda kaşıntı, yanma, genital bölgede şişlik, kızarıklık ve kokusuz peynirimsi akıntı şikayetleri vardır.

Tedavi:
-Tedavide birinci adım genital bölgenin kuru tutulmasıdır. Ayrıca hava alması sağlanmalıdır. Gece yatarken iç çamaşırı giyilmeyebilir, gündüz pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli ve dar, vücuda oturan kıyafetlerden kaçınılmalıdır.
-Genital bölgenin temizliğinde sabun kullanılmamalıdır. Ayrıca parfüm içeren petler kullanılmamalıdır.
-Tam iyileşme sağlanıncaya kadar ilişkiden kaçınılmalıdır. Eş tedavisi tekrarlayan mantar enfeksiyonlarında veya ilişki sonrası yaşanan kızarıklık ve hassasiyet durumlarında uygulanmalıdır.
-Vajinal temizlik amacıyla vajinal duş ile yıkama veya tampon kullanımından kaçınılmalıdır. Vajen mukozasında tahrişe yol açabilir.
-Beslenmede probiyotik özelliğinden dolayı  ortalama iki kase yoğurt tüketilmelidir. Yoğurt pamukla bir miktar ıslatılarak  vajen içine sürüldüğünde  iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar (laktobasiller).
-Şekerli gıdalar ve işlenmiş hazır gıdalardan kaçınılmalıdır.
-Ilık su doldurduğunuz bir leğen içerine yarım bardak tuz ve yarım bardak sirke ekleyerek yarım saat oturma banyosu yapmak çok faydalıdır. Tuz ciltteki ödem ve tahrişi alır, sirke ise vajinal dokuların asit ortamının oluşmasını sağlar.
-Şeker hastalığı varsa tedavisi yapılarak iyi bir kan şekeri kontrolü sağlanmalı, eğer antibiyotik kullanımı varsa beraberinde mantarlara etkili bir ilaç alınmalıdır.
-Eğer alınan önlemlere rağmen iyileşme sağlanamıyorsa ileri tetkik ve medikal tedavi için bir Kadın-Doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz