Menisküs Yırtığı

En sık görülen diz yaralanmaları menisküs yırtığıdır. Diz ekleminde dönme hareketi yapılması sırasında, özellikle de ağır yük kaldırması sırasında oluşur. Her dizde iki adet menisküs vardır. C şeklinde kıkırdak dokusudur. Uyluk ve kaval kemiği arasında destek yapılardır. Diz eklemi sabitlenmesi bozulur, sanki düşecekmiş gibi bir his olabilir. Konservatif yaklaşımda dinlenme, soğuk uygulama ve ağrı kesiciler kullanılır. Bazen cerrahi tedavi gerekebilir. Dizde boşalma hissi, dizde dönme sırasında ağrı, şişme ve ödem sık görülür.
Dizde zorlayıcı dönme ya da kırma hareketi menisküs yırtığına neden olabilir. Dizlerden kırarak eğilmek, zorlayıcı tarzda çömelmek, ağır kaldırmak yırtılmaya neden olur. Yaşlılarda eklemdeki yapısal bozulmalar menisküs yırtığı riskini artırır.
Sporcularda sık görülür. Özellikle futbolcularda ya da dönme hareketi gerektiren tenis ve basketbol sporu yapanlarda sık görülür. Eklem hareketleri kısıtlanır. İlerleyen dönemde osteoartrit riski artar.

Fizik muayene sırasında sıklıkla tanı konur. Röntgen filmleri iel başka hastalıkların varlığı araştırılır. MRI incelemeleri yapılarak daha detaylı tanı koymak mümkündür.

Tedavi:
İlk aşamada dinlenme önemlidir. Diz bükülmemeli,sabit kalmalıdır.
Soğuk uygulama şişme ve ağrıyı azaltır. İlk gün 4-6saatte bir 15 dakika, ilerleyen dönemde gerektiğinde uygulanır.
Bu dönemde ağrı kesici kullanılabilir.
Fizik tedavi kasları güçlendirir. Diz ekleminin desteklenmesi sağlanır.
Cerrahi: eğer dizde ağrı devam ediyorsa, sert ve kilitlenme varsacerrahi tedavi uygulanır. Bazı durumlarda menisküs tamir edilebilir. Ama genellikle kesilir. Artroskopik yöntemle yapılabilir. İnce bir kamera ile diz eklemine girilir. Cerrahi aletlerle diz eklemine girilerek cerrahi müdahale yapılabilir.
Diz  ağrısını artıran hareketlerden kaçınmak gerekir.

Korunmada egzersiz önemlidir. Egzersiz sayesinde diz ekleminin desteklenmesini sağlayan kaslar güçlenir. Spor aktiviteleri sırasında koruyucu dizlik kullanılabilir.
 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz