Menopoz

Menopoz kadın hayatında adet kanamasının ve doğurganlığın bittiği yaştır. Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 48 olmasına rağmen kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.50 yaşından önce iki yıl,50yaşından sonra ise bir yıl adet olmama durumunda menopoz kabul edilir.40 yaşından önce görüldüğünde erken menopoz olarak adlandırılır ve bu hastalara hormon replasman tedavisi yapılmalıdır.
Hastalarda adet gecikmeleri,sıcak basması,yüzde ani olarak oluşan kızarma,depresyon,gece terlemeleri,karın bölgesinde yağlanma,saçlarda incelme,yorgunluk,uyku bozuklukları ve genel bir sinirlilik hali görülebilir.
Menopoz döneminde idrar kaçırmada artış olabilir.Bazı bayanlarda kilo artışı görülebilir.Bu dönemde daha az yemek yemeli ve daha fazla egzersiz yapmalısınız.Uzun dönemde osteoporoz ve kalp damar hastalıkları riski artar.Menopoz sonrası ilk iki yıl kemik kaybı en fazladır.
Menopozda FSH düzeyleri artar.Östradiol düzeyleri azalır.

Tedavi:
-Düzenli egzersiz, gevşeme hareketleri ve solunum egzersizleri yapılmalıdır.Rahatlama teknikleri kullanılabilir.Kafeinden uzak durulmalıdır.Sigara kullanılmamalıdır.
-Bitkisel östrojenler(Bitkisel kaynaklı kadınlık hormonları),vücutta menopoz şikayetlerinin giderilmesinde faydalıdır. Keten tohumu(Lignan içerir), adaçayı,soya ürünleri(izoflavonlar-zayıf östrojen etkilidir), karayılan otu(Black cohosh) vb. bitkisel östrojen(kadınlık hormonu) açısından zengindir.Menopoz şikayetlerini hafifletir.Günde 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu kullanılır.Adaçayı çay olarak günde 2-3 fincan tüketildiğinde hem sıvı ihtiyacını karşılar,hem de menopoz şikayetlerini azaltır.Tablet yada sıvı formları vardır.Soya ve ürünlerinde bulunan izoflavonlar östrojenik etkili olduklarından meme kanseri hastaları kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.Bu ürünlerin uzun süreli kullanımından kaçınmak gerekir.
-E vitamini takviyesi bazı hastalarda rahatlama sağlar.
-Bazı hastalar sabah saatlerinde aldıkları yaklaşık 20 dakikalık ılık duş sonrası gün boyu rahatlama hissettiklerini ifade etmektedirler.
-Eğer alınan tüm önlemlere rağmen yoğun bir menopoz dönemi yaşanıyorsa uzman düzeyinde bir yardım alınmalıdır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz