Makaleler

Molluskum enfeksiyonu

Sık bir viral hastalıktır. Sert, ağrısız  birkaç milimetrelik şişlikler oluşturur. Eğer kaşıma ya da soyma yapılırsa çevre dokulara yayılabilir. En  sık çocuklarda görülür. Yetişkinlerde genital bölgede molluskum enfekisyonu olması cinsel yolla bulaşan hastalık olarak kabul edilir.
Direk cilt teması ile ya da virüs bulaşmış eşyalarla (oyuncaklar, musluk, havlu vb) bulaşır. Bir yıl içinde kendi kendine geçer. Fakat doktor kontrolünde temizlenmesi de düşünülebilir.
Molluskum yüzeyden kabarık, yuvarlak, kırmızı, 2-5mm büyüklükte lezyonlardır. Karakteristik olarak üstünde küçük bir nokta vardır. Elle sıyırmakla kolaylıkla çıkar, fakat bu müdahale virüsün yakın dokulara yayılmasına neden olur.
Çocuklarda tipik olarak yüz, boyun, koltukaltı, eller ve kollarda görülür. Yetişkinlerde ise cinsel yolla bulaşır.Genel olarak cinsel organların üstünde, alt karında, baldır içlerinde ve kalçalarda görülür. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda ve egzeması olan çocuklarda daha yaygın enfeksiyon görülebilir. Göz enfeksiyonu(Konjüktivit) nadir bir komplikasyondur.
Tanı:
Direk gözlemle ve cilt örneklerinin direk mikroskopla incelenmesiyle tanı konulur.
Tedavi:
Tedavi edilmeden de 1 yıl içinde geçer. Özellikle yetişkinlerde oldukça bulaşıcıdır. Bu açıdan doktor kontrolünde temizlenmesi daha uygundur.
Aldara krem(antiviral krem) de önerilebilir.
Küçük cerrahi müdahale (koterizasyon, dondurma, lazer uygulanabilir).
Ellerin sık yıkanması, kişisel eşyaların paylaşılmaması, lezyonlara dokunulmaması önemlidir. Gerekirse bandaj uygulanarak diğer kişilere yayılması önlenebilir. Lezyonların tedavisi bitene kadar cinsel ilişkide bulunmamanız önerilir.
Yüzme havuzunda klorlu suda bulaşma net olarak bilinmemektedir. Fakat kullanılan havlular, su oyuncakları ve ekipmanları yoluyla bulaşabilir.

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz