Nasır ve Topuk Çatlağı

Deri üzerine sürtünme ve zorlanma şeklinde devamlı baskı oluştuğunda, vücudun kendi koruma mekanizması devreye girer ve bu bölgelerde deride sertleşme olur. En sık ayak ve ellerde görülür. Bazen gözle görülemeyebilir.
Sağlıklı kişilerde fazla rahatsızlık oluşturmuyorsa sürtünme ve zorlamanın ortadan kalkmasıyla kendi kendine geçer. Fakat Şeker hastalığı gibi vücutta dolaşım bozukluğu yaratan bir durum olduğunda mutlaka tedavi edilmelidir.
El aletleri ile çalışan kişilerde elin zorlanan yerlerinde sertleşmeler görülür. Bu kişilerin alet kullanımı sırasında, destek doku içeren eldiven kullanmaları faydalıdır.
Topuklarda çatlak oluşumu hemen her yetişkin kişide görülebilen sık bir sorundur. Genellikle çorap giymeyen, çıplak ayakla dolaşan kişilerde daha sıktır. Eğer topuklarda sertleşen deri çok kalın ve sert değilse her banyo sırasında ponza taşı ile yumuşayan deriyi soymak uzun vadede topukları yumuşatır ve çatlak oluşumunu önler.
Nasır ayak tabanı veya parmak aralarında basınca maruz kalan noktasal alanlarda görülen ortası sert, iltihaplı lezyonlardır. Üzerine basılınca ağrılıdır.

Tedavi:
-Ayakkabı alırken rahat, dar olmayan ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir.
-Ayaklar sıcak sabunlu suda yarım saat bekletilir, sonrasında yumuşayan topuk ve diğer sertleşmiş alanlar ponza taşı ile ovulur. -Ayaklara ve ellere vazelin ya da iyi bir nemlendirici kremle bakım yapılır.
-Ayaklara yumuşak ve kalın bir çorap giyilir.
-Nasır bulunan alanlara küçük yapışkan halka şeklinde plastik koruyucular yapıştırılarak sürtünme, zorlanma ve ağrı önlenir.
-5 adet aspirin bir çay kaşığı limonsuyu ile ezilerek macun kıvamı elde edilir. Sadece nasırın üzerine sürülür ve 15 dakika beklenir. Sonrasında ponza taşı ile sertleşmiş doku alınır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz