Nevüsler (Benler)

Tıpta “Nevüs”, halk arasında “Ben” adı ile anılan deri oluşumları, çok farklı görünümde ve yapıda olabilmektedir. Melanosit adı verilen deri hücrelerinin gruplar halinde büyümesiyle oluşurlar. Yuvarlak veya oval, deriden hafif kabarık, 3-5 mm büyüklükte, siyah-kahverengi yapılardır. Erişkinlerde ortalama 10-40 arası sıradan ben bulunur. Doğuştan itibaren var olabilecekleri gibi çocukluk döneminde, ya da 40 yaşına kadar yenileri ortaya çıkabilir.  Benlerin renkleri gebelikte ve güneşe maruz kaldıkça koyulaşır. Koyu tenlilerde benler de daha koyu renklidir.
Yaş ilerledikçe renkleri açılır ve ileri yaşlarda tamamen renksiz hale gelebilirler. Nadiren bir benin etrafında beyaz bir halka oluşur ki bu tip benlere ‘halo nevüs’ denir.
Bazı benlerde zaman içinde malign (kötü huylu) değişim gelişebilir. Bu nedenle vücuttaki benlerin periyodik olarak takip edilmesi gerekir. Riskli benlerin özellikleri şunlardır:
1- 0.5-1 cm’den büyük olması
2- Ben sınırının girintili çıkıntılı asimetrik olması
3- Benin renginin alacalı olması (yer yer siyah, kırmızı, kahverengi, beyaz)
4- Ayak tabanı, el ayası ve parmak uçlarında yer alması
5- Ailede bu tarz benleri olan kişilerin olması
6- Geçmişte zaman zaman 2.derece yanık yapacak şekilde yoğun güneşlenmelerin olması

Benlerde oluşabilecek değişiklikler açısından dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:
Kanama olması, üzerinde ülser gelişmesi, renginin koyulaşması, yayılması, kaşınma, acıma gibi belirtilerin olması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Benleri olan kişilerin solaryumdan uzak durması gerekir.
Bir bene cerrahi müdahele yapılmasının beni kötü huylu yapabileceği ya da yayılmasına neden olabileceği maalesef yaygın ve YANLIŞ bir inanıştır. Şüpheli benlerin erken dönemde tamamen temizlenmesi ilerde gelişebilecek kanser riskine karşı koruyucudur. Nitekim malign melanom için en etkili tedavi,  erken teşhis ve lezyonun geniş bir şekilde cerrahi yöntemle çıkarılmasıdır.

Her kişi mutlaka yılda bir kez dermatolojik muayeneden geçmelidir. Vücuttaki benler özel görüntüleme yöntemleri kullanılarak fotoğraflanır ve diğer gelişlerde benlerdeki farklılıklar tespit edilebilir. Displastik benleri olanlar 6 ayda bir kontrole gitmelidir. Ailesinde melanom olanlarda 3 ayda bir kontrol yapılır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz