Nonhodgkin Lenfoma

Non-Hodgkin lenfoma (NHL) lenfatik sistem içindeki lenfosit hücrelerinden gelişir. Bu hücreler bir tip beyaz kan hücreleridir ve enfeksiyonlara karşı vücudun savunmasından sorumludurlar. Hodgkin lenfomadan daha sık görülürler.
Pek çok tipte sınıflandırılmaktadır. En sık görülen alt tipleri diffuz-büyük Bhücreli lenfoma ve foliküler lenfomadır.
Sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Belirti ve bulgular:
-Boyunda, koltukaltında ve kasıkta lenf bezlerinde büyüme
-Karın ağrısı ve şişkinlik
-Göğüs ağrısı, öksürük ve soluk almada zorluk
-Yorgunluk
-Ateş
-Gece terlemeleri
-Kilo kaybı

B hücreleri ve T hücreleri
Bağışıklık sistemini oluşturan savunma hücreleridir.
Non-Hodgkin lenfoma  her iki tipteki hücrelerde de başlayablir.
B hücreleri-  B hücreleri antikor ürtiminden sorumludur. Antikor üreterek enfeksiyonlara karşı savaşırlar. Pek çok NHL, B hücrelerinden oluşur. Bu tip hücrelerden oluşan NHL’nın alt grupları şunladır: Diffuz-büyük B-hücreli lenfoma, folikuler lenfoma, mantle hücreli lenfoma and Burkitt lenfoma.
T hücreleri- Bu hücreler vücuda giren zararlıları direk olarak öldürür. Bu tip lenfomalar daha nadirdir. İki tiptir. Periferik T- hücreli lenfoma, kutanöz T hücreli lenfoma.

Non-Hodgkin lenfoma hangi tip hücrelerden oluşmuşsa tedavi şekli de ona göre belirlenir. NHL’da kanserli lenfositler genellikle lenf nodlarında bulunur. Fakat lenfatik sistemin diğer bölgelerine de yayılabilir. Lenf damarları, bademcikler, timus ve dalak etkilenebilir.

Risk faktörleri:
Çoğunlukla NHL hastalığı olan kişilerde herhangi bir risk faktörü tespit edilememektedir.Bazı risk faktörleri şunlardır:
-Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar. Organ transplantı olan ve immunosupresif tedavi alan hastalar.
-Bazı bakteri veya virüs enfeksiyonları. HIV/AIDS, EBV virüsleri ve ülsere neden olan Helikobakter pilori bakterisi ile enfeksiyonlar.
-Pestisit ve tarım ilaçları.
-İleri yaş. Her yaşta olabilmektedir, Fakat en sık 60 yaş ve üzerinde görülür.
Tanı:
-Fizik yapılır.
-Kan ve idrar testleri yapılır. Enfeksiyonlar ekarte edilir.
-Görüntüleme yöntemleri kullanılılarak vücut içindeki yayılma araştırılır. Tomografi, MR ve PET incelemeleri yapılır.
-Lenf nodundan örnek alınarak patolojik incelemeye gönderilir. NHL’nın tiği belirlenir.
-Kemik iliğinden biyopsi alınarak hastalığın aygınlığı araştırılır.

Tedavi:
Tedavi  hastalığın tipine, evresine, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre planlanır.
Tedavi her zaman gerekli değildir. Bazı lenfomalar yavaş büyürler ve hiçbir belirti ve bulgu vermezler. Bu tip lenfomalar uzun yıllar tedavi gerektirmeden devam edebilir. Tedaviyi geciktirmek tek başına olduğunuz anlamına gelmez.Doktorunuz düzenli aralıklarla sizi çağıracak ve kanserin ilerlemediğinden emin olacaktır.
Şikayet ve bulgulara neden olan lenfomada tedavi:
Eğer NHL agresif seyirli ise doktorunuz size tedavi önerecektir.
1-Kemoterapi- İlaç tedavisidir. Kanser hücrelerini öldürmekte kullanılır. Kemoterapi tek başına ya da birkaç ilaç birlikte uygulanabilir.
2-Radyoterapi- Tek başına ya da ilaç tedavisi ile birlikte kullanılabilir.
3-Kök hücre transplantı- Kendinizden ya da vericiden alına kök hücreleri kullanılır.  Yüksek dozda kemoterapi ve radyoterapi uygulanarak vücuttaki kanserli hücreler yok edilir. Sonrasında sağlıklı kök hücreleri infüzyon şeklinde verilir.
4-Vücudun kanser hücrelerine karşı savaşmasını uyaran ilaçlar. Rituximab(Rituxan) bir tür antikordur. B hücrelerine yapışır. Onların bağışıklık sistemi için daha görünür olmalarını sağlar. Bu şekilde tüm (sağlıklı ve kanserli) B hücreleri ölür. Fakat vücut yeni ve sağlıklı B hücrelerini tekrar üretir.
5-Radyasyonu direk olarak kanser hücrelerine taşıyan ilaçlar. Radyoimmunoterapi ilaçları radyoaktif izotop taşıyan antikorları içerir. Bu şekilde antikor direk olarak hcre içine girer ve kanserli hücreler ölür. İbritumomab(Zevalin) ve tositumomab(Bexxar) bu amaçla kullanılan ilaçlardır.
 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz