Oligohidramnios

Amnios sıvısı rahim içerisinde bebeği çevreler. Primer olarak su içerir. Birinci trimester sonrası bebek amnios sıvısını yutar ve soluk borusundan akciğerlere alır. Bu yutma ve solunum hareketleri akciğerlerin ve sindirim sisteminin gelişmesi için gereklidir. Ayrıca birinci trimester sonrası artan idrar miktarı amnios sıvısını oluşturur.

Amnios sıvı indeksi(AFI) bakılarak amnios sıvı miktarı değerlendirilir. Rahim içinde 4 ayrı bölgede(kadranda) amnios sıvı cepleri ölçülürek toplanır ve amnios sıvı indeksi(AFI) hesaplanır. Amnios sıvı cebi ölçümü dikey kesitte olmalıdır ve fetusa ait herhangi bir uzuv ölçüm alanına girmemelidir. Sınırda oligohidramniosta amnios sıvı indeksi(AFI) 5-8 cm arasındadır. En büyük sıvı cebi 1-2 cm'dir. Ciddi oligohidramniosta AFI 5cm altındadır. En büyük sıvı cebi 1cm ve altında ise gene ciddi oligohidramnios söz konusudur. Gebelerin %8'inde son trimesterde amnios sıvı azalması tespit edilmektedir.Gebelerin %4'üne ise oligohidramnios teşhisi konur. İkinci trimesterde oligohidramnios görülmesi daha ciddi bir durumdur ve 1/500 gebelikte görülür. Oligohidramnios ne kadar erken ortaya çıkarsa gebelik prognozu da o kadar kötü etkilenir.
Gebeliğin ilk yarısında oligohidramnios ortaya çıkarsa fetal organlara basıya bağlı olarak doğumsal kusurlar oluşur. Düşük ve ölü doğum riski artar.
Eğer oligohidramnios gebeliğin ikinci yarısında tespit edilirse bebekte gelişme geriliği(IUGR), erken doğum, kordon basısı, mekonyum aspirasyonu(hipoksi), sezeryan doğum riskleri artar.

Çoğunlukla sebebi bilinmemektedir.
Bazı nedenleri şunlardır:
-EMR-Zarların erken açılması sonucu amnios sıvısı kaçağı olur.
-Plasenta(eş) problemleri olabilir(Yetersiz dolaşım).
-IUGR-fetal büyüme gelişme geriliği
-Anneye ait medikal durumlar:Yüksek tansiyon,şeker,lupus vb.
-Postterm gebelik-bebeğin gününün geçmesi
-Fetusa ait anomaliler-İki taraflı renal agenezi,multikistik ve polikistik böbrekler,üretrada tıkanıklık

Fetal üriner sistem değerlendirilir. Böbreklerde kistik yapılar, mesane ve üreterlerde genişleme rahatça tespit edilebilir. Fetal böbrek anomalileri(Böbreklerin olmaması) genellikle yaşamla bağdaşmaz.

Eğer Erken membran ruptürü(EMR) varsa, hastanın hikayesi önemlidir. 20 haftanın altında çoğunlukla ise fetal kayıp oranı çok yüksektir. Koryoamnionit gelişir. Doğsa bile bebeklerin akciğer gelişimi olmayacağından yaşamla bağdaşmaz.

Tedavide takip önemlidir. Haftalık veya daha sıkı ultrason değerlendirmeleri yapılır. NST, Doppler ölçümleri, fetal hareketlerin sayısı değerlendirilir. Kordona bası riski artar. Bu da bebeğin kan dolaşımını azaltır. Sezeryan doğum gerekebilir.
Annede olan anemi, yüksek tansiyon, şeker gibi hastalıkların tedavisi düzenlenmelidir. Annenin düzenli beslenmesi, dinlenmesi sağlanmalıdır. Annenin damayolu ile ya da ağızdan yeterince sıvı almasının oligohidramnios üzerine olumlu etkileri bildirilmistir.
Annenin ağızdan günlük en az 2 litre sıvı alması sağlanmalıdır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz