Over(Yumurtalık) Kistleri

Yumurtalık kistleri over yüzeyinde içi sıvı dolu keseciklerdir. Kadınlarda iki tane yumurtalık vardır. Her biri birer badem büyüklüğündedir. Rahimin iki yanındadır. Doğurganlığın sağlanması amacıyla aylık yumurta oluşumu yumurtalıklardan sağlanır.
Pek çok kadında hayatının bir dönemind yumurtalık kisti olur. Bir kaç ayda kendi kendine geçer. Fakat bazı durumlarda ağrılı durumlar oluşturabilirler.
Pek çok kist herhengi bir şikayete neden olmaz ve kendi kendine geçer. Büyük bir yumurtalık kisti karın ağrısı yapabilir. Bazen mesaneye baskı yapar ve sık idrara çıkma nedeni olabilir.
Over kisti olan kişilerde adet düzensizliği, kasıka ağrısı, ilişkide ağrı, adet sancısı, baskı hissi gibi şikayetler olabilir.
Ani başlayan ve ciddi karın ağrısı, ateş varsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Over kistleri nelerdir?
1-Fonksiyonel kistler:Yumurtalıklarda her ay kist benzeri yumurtlama kistleri(folikül) gelişir.Foliküller östrojen ve progesteron üretir.Sonrasında yumurtlama olur.Bazen bu kistle büyümeye devam eder.Bu çeşit kistlere fonksiyonel over kistleri denir. İki tiptedir:
a-Folikül kistleri:Bu durumda kist büyümeye devam eder.Yumurtlama olmaz.
b-Korpus luteum kisti:Yumurtlma olu.Fakat yumurtanın atıldığı yer kapanır ve kist içinde sıvı birikimi olur.

Yumurtlamayı uyarmak için kullanılan klomen yumurtlama sonrası oluşan korpusluteum kisti rikini artırabilir. Gebelik üzeine herhengi bir olumsuz etkisi yoktur.
Fonksiyonel kistler zararsızdır ve iki ya da üç siklusta kendi kendine geçer.

2-Diğer kistler: Bazı kistler yumurtaların çalışmasıyla ilgili değildir.
a-Dermoid kist: Saç, diş, deri içerir. Yumurta hücresinden oluşur. Nadiren kanserözdür.
b-Kistadenoma: Over dokusundan gelişir. İçerisinde sıvı yada muköz madde bulunur.
c-Endometriyoma (çikolata kisti): Bu kistler endometriyozis hastalığına bağlı olarak gelişir.
Dermoid kist ve kist adenomlar büyüyebilir.Yumurtalıklar normal pozisyonundan pelvis dışına çıkar.Bu da kistin ağrılı dönme durumu (torsiyonu) riskini artırır.
Menopoz sonrası oluşan yumurtalık kistleri malign olabilir. Takip etmek gerekir.
Bazen kist ruptüre olur (patlar), içeriğindei sıvı karın boşluğuna geçer. Ağrı ve iç kanam nedeni olabilir. Bazı durumlarda kist kendi üstünde dönerek kan akımını keser. Bu durum over torsiyonu olarak adlandırılır. Akut batın (Acil operasyon gerekir) tablosu oluşturur.
Kistin ultrasonla değerlendirmesi sırasında büyüklüğüne bakılır. İçeriğine bakılır. Sıvı ve katı yapıda olması malign olma riskini artırır. Ca125 düzeyine bakılarak kistin iyi huylu olup olmadığı değerlendirilir. Ca125 düzeyinde hafif artışlar endometriyoziste, myomlarda ve pelvik enfeksiyon varlığında artar. Sigara kullanımı, adetli olmak da Ca125 düzeylerini artırır.

Tedavi yaklaşımları yaşınıza, kistin yapısına ve büyüklüğüne göre değişir:
1-Gözlem ve takip: Doktorunuz birkaç ay sonra kistin durumunu değerlendirmek için sizi tekrar çağırabilir.
2-Doğum kontrol hapları: Uzun dönemde over kanseri riskini azaltır. Kistin tedavisinde birkaç ay kullanılabilir. Kistin büyüklüğünü etkilemeyebilir. Fakat yeni kist oluşumunu önler.
3-Cerrahi: Fonsiyonel kist değilse ve kist büyüyorsa, ağrı ve sancı yapıyorsa operasyonla alınabilir. Sadece kist alınabilir (Kistektomi). Bazı durumlarda eğer yumurtalık dokusu kitsen tam ayrılamıyorsa over de alınabilir (Ooferektomi).
Kistik lezyon kanserli ise rahim, yumurtalar tamamen alınır.
Eğer menopozda kist oluşumu varsa cerrahi önerilir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz