Pamukçuk

Ağızda mantar enfeksiyonu(pamukçuk),Candida albicans  adlı fungusun aşırı üremesidir.Dilde ve yanak içlerinde görülür.Herkeste görülebilir.Fakat en sık bebeklerin hastalığıdır.Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde kontrolü zor olabilir.

Bebeklerde beslenme problemi olur.Bebekte huzursuzluk olabilir.Bebekten anneye e anneden bebeğe geçebilir.Meme başları ağrılı,kızarıktır.

Annede vajinal mantar enfeksiyonu varsa doğum sırasında bebeğe bulaşabilir.Bebekte pamukçuk oluşabilir.

Anne ve bebek birlikte tedavi edilir.Annenin meme başı temizliği ve bebeğin ağız temizliği önemlidir.Başlangıçta bir çay bardağı kaynamış suya bir çay kaşığı karbonat konur.Bir tülbentle bebeğin ağzında pamukçuk olan alanlar silinir.Hazırlanan aynı solüsyonla annenin emzirme sonrası meme başı temizliği yapılır.Eğer şikayetler geçmezse bebeklere ağızdan antifungal verilir.Anneye ise antifungal krem verilir.

Eğer bebeğiniz biberonla besleniyorsa,biberonlar yıkanır.Sonrasında eşit miktarda su ve sirke ile hazırladığınız solüsyonun içine emzikleri ve biberon başlıklarını bir süre bu suda tutunuz,çıkarınca yıkamadan kurumaya bırakınız.Eğer sütünüzü sağmakta pompa kullanıyorsanız aynı işlemleri pompanın aparatlarına da uygulayınız.

Annenin tatlandırılmamış yoğurt yemesi vücudunda normal bakteri florasının düzenlenmesini sağlamada önemlidir. Şekerli gıdalardan uzak durması gerekir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz