Pişik

Pişik bezlenen bebeklerde sık karşılaşılan bir sorundur. Eğer bebeğin bezi uzun süre ıslak veya kakalı kalırsa ,bebekte ishal varsa veya bezin yüzeyi hava almayan plastikle kaplıysa  daha sık görülür. Bazen bebek katı gıdalara geçtiğinde,antibiyotik kullandığında veya annenin yediği yiyeceklere bağlı olarak gelişebilir. Bebeğin kullandığı bez markası  değiştirildiğinde pişik görülebilir. Bazen çok sıkı bağlanan bezler ciltte tahriş oluşturur ve pişik oluşabilir. Bebekte huzursuzluk, ağlama görülebilir. Bu nedenle aileler sıkıntıya girerler. Ama evde uygulanabilecek basit önlemlerle kolayca tedavi edilebilir.
Tedavi:
-Bebeğin bezi sık sık değiştirilmelidir (Ortalama 2 saat). Kirlenen bez bekletmeden hemen değiştirilmelidir.
-Bebeğin tuvalet temizliği suyla yıkanarak yapılmalıdır. Yıkama sonrası iyice kurulanmalıdır. Kurulama işlemi sürterek değil de hafif dokunuşlarla yapılmalıdır.
-Alkol ve parfüm içeren ıslak mendiller kullanılmamalıdır. Kullanılacaksa da iyice suyla yıkanarak kullanılmalıdır.
-Bebeğin alt temizliği ve kuruluğu sağlandıktan sonra sık pişik olan bebeklere içerisinde çinko ve vazelin bulunan koruyucu kremler sürmek gerekir.
-Bebeğin bezi sıkı bağlanmamalı ve dönem dönem bez bağlanmadan açık kalması sağlanmalıdır. Kilosuna göre büyük bez bağlanabilir.
-Eskiden sık kullanılan talk-pudrası bebekte akciğer problemine yol açabileceğinden kullanılmamalıdır.
-Pişik alanı sabunla yıkanmamalıdır. Borik asit, fenol türevleri, benzokain, salisilat türevleri içeren ürünler kullanılmamalıdır. Bebek için toksik olabilir.
-Piyasada pek çok pişik önleyici krem vardır. Bu kremlerin özelliği cildin yüzeyini kaplayarak,koruma ve  nemlendirme sağlamalarıdır. İçerikleri hemen hemen benzerdir.İçeriğinde dikkat etmeniz gereken maddeler şunlardır:
-Çinko oksit, lanolin, Aloe vera, A, D ve E vitaminleri, panthenol, vazelin  vb
-Bebeğin poposunu mümkünse 5-10 dakika güneş ışığında bırakarak kurumasını sağlamak pişiğin çabuk iyileşmesini sağlar.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz