Plasenta Previa

Yirminci gebelik haftasından sonra yaklaşık 4/1000 oranında görülür. Doğum öncesi kanamaların % 20 sinin sebebidir. Gebeliğin 10-20 haftaları arasında % 1-6 gebede  ultrasonda plasenta previa görülebilir. Bu gebelik haftalarında yapılan  ultrason incelemesinde plasenta previa yaygınlığı üçüncü trimester da görülenden 10 kat daha fazladır. Bu vakaların  % 90’ ı gebeliğin ilerlemesiyle kendiliğinden düzelir.

Plasenta rahimde rahim ağzına yakın veya kapatacak şekilde yerleşmişse ‘’plasenta previa’’, söz konusudur. Plasenta anne ve bebek arasında kan yoluyla besinlerin ve diğer gerekli maddelerin taşınmasını sağlar. Bu nedenle oldukça kanlı bir organdır.
Sezeryanla doğum yapanlarda, kürtaj olanlarda, myom ameliyatı geçiren kişilerde, rahimde yapısal bozukluk olan kişilerde daha sıktır.
Plasenta previa tam, kısmi(parsiyel) veya marjinal olabilir. Yerleşim yerine göre sınıflandırılır. İlk trimesterde tespit edilen plasenta previa genellikle gebeliğin 24.haftasına kadar daha yukarı yerleşimlere doğru kayabilir.hastaların  % 70‒80 inde görülen ağrısız vajinal kanamadır. Plasenta previa durumlarında ilk kanama atağı gebelerin yaklaşık 1/3 ünde  gebeliğin 30. haftasından önce görülür. Bu hastalar kan transfüzyon ihtiyacı, erken doğum ve bebek ölümleri açısından kanamaları daha geç gebelik haftalarında olan hastalara göre daha yüksek risk altındadır. Plasenta previa vakalarının sadece % 10 u hiç kanama olmadan doğuma ulaşır. Etkilenen gebelerin % 10‒ 20 sinde vajinal kanamaya uterin kontraksiyonlar (rahim kasılmaları) eşlik eder. Rahim ağzının genişleyip, incelmesi ve rahim kasılmalarının artması nedeniyle plasenta previa vakalarında vajinal kanama çoğunlukla üçüncü trimesterde(gebeliğin son üç ayı) görülür. Kanama istirahatta, etkinlik halinde iken, cinsel ilişki sonrası veya doğum eylemi nedeniyle başlayabilir. Genellikle açık renkli, ağrısız ve taze kanama şeklindedir. Kanama tekrarlayıcı olabilir. Muayene de annenin genel durumu kanama miktarına bağlıdır. Kanama akut ve şiddetliyse şok belirtileri, kanama hafif ve tekrarlayıcı ise anemi (kansızlık) bulguları vardır. Rahim gebelik haftasıyla uyumlu, gevşektir ve dokunmayla hassas değildir. Vajinal muayene (alttan muayene) sadece acil sezaryen hazırlığı yapılmış ve çok gerekli vakalarda yapılabilir. Bunun dışında vajinal muayene yapılmamalıdır, ölümcül vajinal kanamaya neden olabilir.

Plasenta previa tanısı konulduktan sonra:
-Hastanın kontrollerine daha sık gitmesi gerekir.
-Yatak istirahati önemlidir.
-İlişkiden ve vajinal muayeneden kaçınmak gerekir.

Kanama durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz. Fazla kanama olması durumunda bebek prematür olsa bile bazen gebeliği sonlandırmak gerebilir. Annenin hayati riski doktorun yaklaşımını belirlemede en önemli faktördür.
Tam Plasenta previa varlığında doğum şekli sezeryan olmalıdır.

Kanaması olmayan plasenta previa hastalarının  hastaneye yatırılmadan  ayaktan takip edilmesi düşünülebilir. Bu durumlarda plasentanın durumu seri ultrason incelemeleriyle değerlendirilmeli ve hastalara aşırı fiziksel aktiviteden sakınmaları söylenmelidir. Ayaktan takip edilecek hastaların kanama veya kasılma olması durumunda hemen hastaneye başvurmaları gerektiğinden bu gibi durumlarda hasta uyumu çok iyi sağlanmalıdır. Plasenta previa lı gebelerde aktif kanama çok ciddi obstetrik bir acildir. Ölümcül olabilir. Kanaması olan gebeler hastaneye yatırılarak, çok yakından takip edilmelidir. Fetal (bebekle ilgili)  durum test edilmelidir. Durdurulamayan kanama, fetal testlerde bebeğin iyilik halinin bozulması veya 34. gebelik haftasından sonra belirgin kanama olması acil doğumu gerektirir. Kanaması duran hastalardan başka bir problemi olmayan ve tekrar bir kanama durumunda hastaneye çok hızlı şekilde ulaşabilecek olanların yatırılmadan takip edilmesi düşünülebilir. Gebeliğin 24-34. haftaları arasında kanamalı olan hastalara fetal akciğer gelişimini hızlandırmak için tek kür antenatal kortikosteroid tedavisi yapılmalıdır. Kan grubu Rh(D) negatif olan gebelere kan uyuşmazlığı açısından Rh(D) immünglobulin yapılmalıdır. Ultrasonla total, kısmi ya da marjinal plasenta previa tanısı olan gebelerin doğumu sezaryen doğum ile yaptırılmalıdır. Doğum  fetal akciğer gelişimi görüldükten sonra  36. hafta itibariyle planlanabilir. Sezaryen sırasında fetal kanama riskini artıracağından plasentanın kesilmesinden sakınılmalıdır. Vajinal doğum,  plasentanın rahim ağzına ≥ 1 cm uzak olduğu durumlarda kanama riski çok düşük olduğundan düşünülebilir. Plasenta previa nın tekrarlanma oranı % 4-8 dir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz