Prostat Büyümesi (BPH)

Prostat büyümesi(BPH-Benign Prosthatic Hyperplasia) erkeklerde yaşın ilerlemesi ile sık görülen bir durumdur. İdrar yaparken bazı sıkıntılara yol açabilir. Tedavi edilmediğinde idrar çıkışını kapatabilir. Mesane ve böbreklerde sorunlara neden olabilir.

Prostat büyümesinde şikayetler kişiden kişiye değişir. İdrarın zayıf akması, idrar yapmada zorlanma, idrarın durarak gelmesi, idrarın sonunda damla damla akması, ani idrar isteği, idrarı tam boşaltamama, idrar yolu enfeksiyonu, mesane enfeksiyonu ve taşları, böbrek fonksiyonlarında azalma sık görülen şikayetlerdir.
Prostatın büyük olması şikayetlerin fazla olacağı anlamına gelmez. Hafif prostat büyümesinde bile bazen ciddi şikayetler yaşanabilir. Bazen de belirgin prostat büyümesine rağmen şikayetler çok azdır. Prostat büyümesi olan kişilerin sadece yarısında belirgin şikayetler görülür. Bazı kişilerde de şikayetler zamanla belli bir düzeyde kalır,bazen da iyileşme görülür.

Prostat bezi ejakülasyon(boşalma) sırasında süt rengi sıvının salgılanmasını sağlar. Mesanenin altında yer alır. Uretra(idrarın boşaltılmasını sağlayan kanal) prostat bezinin tam ortasında yer alır. Bu nedenle prostat büyümesinde idrar çıkışı zorlaşabilir. Pek çok erkekte prostat zamanla büyür. Kesin nedeni bilinmemektedir. Seks hormonlarındaki dengesizlik bu büyümenin sebebi olabilir.
Yaşlanma ile şikayetler artar. 40 yaşından önce nedirdir. 55 yaşına kadar ¼ erkekte görülür. 75 yaşına kadar ise erkeklerin yarısında vardır. Ailesinde prostat büyümesi olan kişilerde şikayetler de fazladır. Çin, Hindistan, ve Japonya’da daha azdır.
İdrarın aniden kesilmesi, İdrar yolu enfeksiyonu, mesane taşları, mesane kasının yetersiz kasılması ve ileri vakalarda böbrek hasarı görülebilir.
Prostate gland enlargement becomes a serious problem when it severely interferes with your

Tanı:
-Hastanın şikayetleri değerlendirilir.
-Rektumdan muayene yapılarak prostat büyüklüğü değerlendirilir.
-İdrar testi yapılır.
-PSA kan testi yapılır. PSA semenin sıvılaşmasını sağlar.Prostat büyümesinde PSA artabilir. Prostat kanserinde, prostat enfeksiuonunda ve muayene sonrasında PSA düzeyleri artabilir.
-İdrar akım testleri ile idrarın akım gücü ve miktarı değerlendirilir.
-İdrar yapıldıktan sonra mesanede kalan idrar(residü idrar) miktarı değerlendirilir.
-Ultrason(transrektel) muayenesi yapılarak prostat bezinin büyüklüğü değerlendirilir.
-Gerekirse prostattan biyopsi alınabilir.
-Sistoskopi yapılabilir.
Prostat büyümesi olması prostat kanseri riskini artırmaz ya da azaltmaz. İkisinin oluşma mekanizması tamamen farklıdır.

Tedavi:
Orta dercede şikayetlerin varlığında ilk tecih ilaç tedavisidir. Kullanılan ilaçlar şunlardır:
1-Alfa blokerler: Mesane boynu kaslarının kasılmasını önler. Hızlı etkilidir. Bir yada iki gün içinde idrar çıkışı rahatlar. Yan eki olararak bazen ejakülasyon mesane içine kaçabilir(Retrograd ejakülasyon). Zararsız bir durmdur. Bu ilaçlar şunlardır: Terazosin (Hytrin), Doxazosin (Cardura), Tamsulosin (Tamprost), Alfuzosin (Xatral) and Silodosin (Sylodyx).
2-5 alfa redüktaz inhibitörleri: Hormon düzeyini azaltarak prostatın küçülmesini sağlar. İmpotans, cinsel isteksizlik yapabilir.(Finasterid-Proskar). Genellikle her iki ilacı birlikte almak daha etkilidir(Alfa blokerler ve 5 alfa redüktaz inhibitörleri).
3-Tadalafil(Cialis): (Fosfodiesteraz inhibitörü grubundan bir ilaçtır). İmpotans tedavisinde kullanılır. Nitratlarla(Mesela nitrogliserin) ve alfa blokerlerle birlikte kullanılmamalıdır.

İlaç tedavisinden fayda sağlanamadığında ya da ilerlemiş vakalarda ameliyat tercih edilebilir.
Bütün ameliyat seçeneklerinde impotans, idrar tutamama gibi yan etkiler görülebilir.
Uygulanan ameliyat tipleri şunlardır:
1-Transüretral prostat rezeksiyonu(TUR): Üretradan girilerek prostat bezinin iç kısmı tıraşlanır. İdrar şikayetleri hemen düzelir.Tam iyileşme sağlanıncaya kadar bazen sonda takılması gerekebilir.
2- Transüretral prostat insizyonu: Üretardan girilerk prostat bezine küçük kesiler yapılır. Bu şekilde idrar akışı rahatlatılır.
3-Açık Protat ameliyatı: Çok büyük prostat bezi varlığında yapılır. En etkili tedavidir. Fakat komplikasyon riski fazladır. Kan transfüzyonu gerekebilir.
4-Minimal invazif cerrahi(endoskopik yöntemler): Kan kaybı azdır, hastanede kalış süresi kısadır, operasyon sonrası ağrı daha azdır.
Lazer cerrahisi- Ablasyon ya da enükleasyon yapılır.Enükleasyon yapılırsa çıkarılan dokunun patolojik incelemesi yapılabilir.
5-Transüretral mikrodalga termoterapisi: Isı yoluyla prostat bezinin iç kısmı yakılarak küçültülür. Küçük prostat varlığında uygulanır. Tekrar tedavi gerekebilir.
6- Transüretral iğne ablasyonu: İğneler kullanılarak radyo dalgalarıyla fazla prostat dokusu tehrip edilir. Tam iyileşme sağlayamayabilir. Erektil bozukluk riski düşüktür. İyileşmenin hissedilmesi için bir miktar zaman gerekebilir.
7-Prostat stent uygulaması: Küçük metal ya da plastik stent konulur. İdrar yaparken yanma ve sık idrara gitme şikayetleri olabilir. Yaygın kullanımı yoktur.

Alınacak önlemler şunlardır:
-Akşamları sıvı alımınızı kısıtlamalısınız. Gece idrara çıkışınız az olur.
-Kahve ve alkol idrar miktarını artırır, bu nedenle uzak durulmalıdır.
-Diüretik yapıda ilaçlar sabahları kullanılmalıdır.
-Antihistaminik ve dekonjestan ilaçlar kaslarda kasılmayı artırarak idrara çıkışı zorlaştırabilir. -Sedanter yaşam tarzı idrar tutmayı artırır. Hafif hareketler dahi idrar yapmayı rahatlatır.
-İdrarınızı iki aşamada yapın. İlk olarak idrarınızı bırakın. Birkaç saniye sonra tekrar idrar yapın.
-Karın bölgenizi sıcak tutun. Soğuk idrar şikayetlerini artırır.

Prostat büyümesinde bazı bitkisel tedaviler uygulanmaktadır, fakat etkileri yeterince araştırılmamıştır ve yan etkileri olabilir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz