Prostat Sağlığı Ve Kontrolleri

Prostat kanserinin kesin nedeni bilinmemektedir. 65 yaş üstünde, siyah ırkta, kilolu kişilerde ve aile hikayesi olanlarda daha sıktır.

Hücresel düzeyde anormal hücre çoğalması prostat kanserine neden olur.

Korunmak için dikkat edilmesi gereken önlemler şunlardır:
1-Sağlıklı diyet- Yüksek yağ içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Taze sebze, meyve ve tam tahıllardan oluşan gıdaları tercih etmelisiniz. Özellikle taze ve pişmiş domateste bulunan likopen adlı madde prostat kanserinden korunmada önemlidir.
2-Düzenli egzersiz yapılması prostat kanserinden korunmada önemlidir. Düzenli egzersiz yapanlarda risk de azalmıştır.
3-İdeal kilonuzu korumanız önemlidir. Kiloluysanız kilo vermelisiniz.
4-Bazı ilaçlar riski prostat kanseri riskini azlatır(Finasterid). Fakat erektil bozukluklar yaşanabilir. Ayrıca daha ciddi kanser türlerini tetikleyebilir.

Prostat kanseri taramaları nasıl yapılır?
Risk faktörü yoksa 40 yaşından sonra düzenli muayeneler gerekir.
- Prostat muayenesi(Dijital rektal muayene): Elle yapılan prostat muayenesidir. Doktor eldiven kullanarak rektumdan parmağıyla prostat bezini kontrol eder.
-Prostat spesifik antijen(PSA) testi: PSA düzeylerinin yüksek olması daha ileri araştırma gerektirir. Prostat büyümesinde, prostat iltihabında ve prostat kanserinde düzeyi artar.

PSA düzeyleri ve prostat muayenesi ile prostat kanserini yakalama şansı oldukça fazladır. Bu nedenle ilk tercih edilecek tanısal yöntemlerdir. Gerekli görülürse ileri tetkikler istenebilir.
40-75 yaşları arasında kontoller yapılabilir. Fakat halen ne sıklıkla kontrollerin yapılması gerektiği konusunda tam bir fikir birliği yoktur. Genellikle 65 yaş üzeri hastaların genel sağlık muayenesi(check-up) kapsamında üroloji muayenesinden geçmelerinde fayda vardır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz