RH Uyuşmazlığı(Kan Uyuşmazlığı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

 

 

 

RH Uyuşmazlığı, RH negatif kan RH pozitif bir kanla karşılaştığında antikor üretimini uyarır. Bu vücudun kendisini koruma mekanizmasıdır.

Rh negatif kan grubu olan gebe kadın RH pozitif kan grubundan bir bebek taşıdığında bebeğin kan hücrelerine karşı annenin bağışıklık sistemi antikor üretmeye başlar. Bu şekilde ilk bebeklerde daha tanıma (sensitizasyon) dönemi yeni başladığından problem yaşanmaz. Ancak 2. ve sonrasındaki gebeliklerde eğer fetus gene RH pozitifse o zaman bebeğin kan hücreleri annenin bağşıklık sistemi hücreleri tarafından parçalanır. Bu şekilde bebeklerde anemi, sarılık, hidrops gelişebilir.
RH uyuşmazlıkları gebelikte ve doğum sonrasında uygulanacak immunoglobulin tedavisi (RHOGAM) ile önlenebilmektedir
RH negatif bir gebede antikor varlığı ‘’indirek coombs’’ testi ile taranır. Birinci trimesterde ve 28.haftada tarama yapılır. Eğer test negatif ise, yani antikorlar oluşmamışsa gebeliğin 28. haftasında RHOGAM enjeksiyonu yapılarak geç gebelikte oluşabilecek kanamalara karşı önlem alınabilir. Eğer doğum sonrası bebeğin kanı RH negatif ise ek RHOGAM yapılmasına gerek yoktur. Eğer bebeğin kanı RH pozitif ise bu durumda doğumdan sonra ilk 72 saat içinde RHOGAM tekrarlanır. Diğer doğumlarda da aynı protokol takip edilir.

RH negatifseniz aşağıdaki her durumlarda RHOGAM yaptırmalısınız:
1-Düşük - Abortus
2-Dış (ektopik) gebelik
3-Üzüm(molar) gebelik
4-Amniyosentez
5-Koryon villus örneklemesi
6-Gebelikte kanama
7-Gebelikte karın bölgesine darbe

Eğer annede antikor taramasında pozitiflik söz konusu ise RHOGAM yapılmasının faydası yoktur. Gebeliğiniz sıkı bir şekilde takip edilecek, gerekirse bebeğin kordonundan bebeğe kan verilerek veya hemen doğum sonrası bebeğe kan verilerek bebeğin sağlığı korunmaya çalışılacaktır.

Anne RH negatif, baba RH negatif ise bebek RH negatif olacaktır.
Anne RH pozitif, baba RH negatifse bebek hem RH negatif, hem RH pozitif olabilir.
Anne RH pozitif, baba RH pozitif ise bebek RH pozitif olacaktır.
Anne RH negatif, baba RH pozitif ise bebek hem RH negatif, hem RH pozitif olabilir. Sadece bu birliktelikte bebeğin kan grubuna göre RHOGAM uygulaması gerekecektir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz