Raynaud Fenomeni

Raynaud fenomeni genellikle vücudun belirli bölümlerine, çoğunlukla el ve ayak parmaklarına kan akımının azalmasına neden olan yaygın bir durumdur.

Raynaud fenomeninin iki türü vardır:
1-Primer : Başka bir hastalığa bağlı olarak gelişmez.(en sık görülen tipidir).Sebebi net bilinmemektedir. Primer Raynaud hastalığı olan 10 kişiden birisinde sekonder raynaud gelişir(Mesela Lupus).
2-Sekonder: Başka bir hastalıkla ilişkili olarak gelişir(En sık Romatoid artrit, Lupus vb. otoimmun hastalıklarla birlikte görülür).
Yapılacak kan testleri ile primer ya da sekonder raynaud olup olmadığınız doktorunuz tarafından belirlenir.

Sebepleri:
Kan damarlarında kan akışını engelleyen geçici bir spazm oluşur. Bu da etkilenen uzuvlar, kan akımının kesilmesine bağlı olarak önce beyaz daha sonra mavi ve kan akımının normale dönmesiyle kırmızı renk alır.
Raynaud genellikle soğuk,anksiyete ve stresle ortaya çıkar.
Etkilenen vücut bölgelerinde ağrı, uyuşma ve karıncalanma olabilir. Bulgular birkaç dakika ya da birkaç saat sürebilir.

Raynaud fenomeni sağlık için ciddi bir tehdit oluşturmaz, ama parmakların ince hareketleri zorlaşacağından kişiye sıkıntı verebilir. Raynaud hastalığında uzun süre hiçbir şikayet olmayabilir, ya da zamanla kendi kendine düzelebilir.

Tedavi:
Soğuktan kaçınmak, eldiven kullanmak atakların sıklığını azaltır. Stresli ve sıkıntılı durumlardan uzak durmak; ayrıca stres azaltıcı teknikleri uygulamak tedavi şansınızı artırır.
Sigarayı bırakmak önemlidir.
Bazı durumlarda alınan önlemlere rağmen şikayetler geçmiyorsa, doktor kontrolünde damarları açan nifedipin adlı ilaç kullanılabilir.

Bazen kan akımının azalmasına ve hatta kesilmesine bağlı olarak doku hasarı, hatta ülserasyon ve gangren gelişimi olabilir. Fakat bu durum oldukça nadir görülür.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz