Rotavirüs

Rotavirüs bebek ve çocuklarda en sık görülen ishal nedenidir. Pek çok çocuk 2-3 yaşına kadar en az bir kez Rotavirüslere bağlı ishal atağı geçirir. İshal şikayetlerican sıkıcı olsa da pek çok vakada sıvı kaybının yerine konulması tedavi için yeterlidir. Gelişmekte olan ülkelerde ishale bağlı sıvı kaybı çocuk ölümlerinin önemli bir nedenidir.
Rotavirüs enfeksiyonu genellikle ateşle başlar. Takibinde 3-8 gün süren ishalve kusma görülür. Yetişkinlerde rotavirüs enfeksiyonuhafif şikayetlere neden olur. Bazen herhangi bir şikayet olmayabilir.
Rotavirusirüs enfekte kişinin dışkısında enfeksiyondan birkaç gün önce ve şikayetlerin geçmesinden 10 gün sonrasına kadar bulunur. Virüs bu dönemde el ve ağız yoluyla bulaşabilir. Çocuğun bezini değiştirdikten sonra, çocuğun tuvalet ihtiyacından sonra temizliği yapıldıktan sonra, tuvalet ihtiyacı sonrası eller iyi yıkanmadığında elleriniz yoluyla virüsler tüm eşyalara(yiyicek , oyuncak, mutfak gereçleri vb) bulaşır. Diğer kişiler bu eşyalara dokunduğunda ve ellerini ağızlarına götürdüklerinde bulaşma gerçekleşir. Bazen kirli sulardan ve havadaki damlacıklardan da bulaşabilir. Rotavirüsün pek çok alt tipi olduğundan birden fazla enfeksiyon geçirmek mümkündür. fakat diğer enfeksiyonlar daha az ciddi olur.
Rotavirüs en sık 4 aylık ve 2 yaş arası çocuklarda görülür. Özellikle çocuk bakımı yapılan yerlerde enfeksiyon riski daha fazladır. Yaşlı kişiler de çocuk bakımı ile ilgileniyorsa bu kişilerde de enfeksiyon riski artar.
4 ay - 2 yaş grubu çocuklarda sık görülen bir enfeksiyon olduğundan özellikle bu yaş grubunda sıvı kaybı önemlidir. Sıvı kaybı yerine konmadığında hayati riski olan bir durumdur.

Tanı:
Genellikle fizik muayene ve şikayetlere bakılarak tanı konur. Dışkı örneğinde tahlil de yapılabilir.

Tedavi:
Rotavirüs enfeksiyonunun özel bir tedavisi yoktur. 3 - 8 gün içinde enfeksiyon kendi kendine geçer. Bu dönemde yapılacak sıvı takviyesi dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. ORT(Oral rehidratasyon tedavisi) sıvı kaybını gidermekte faydalı olabilir. Fakat bebek ve küçük çocuklarda damardan sıvı tedavisi daha kolay toparlanma sağlar.
Emziriyorsanız çocuğunuzu bolca emzirin, bir miktar sıvı takviyesi yapabilirsiniz. Mama veriyorsanız bebeğin mamasını sulandırmayın, bunun yerine oral rehidratasyon sıvısı verebilirsiniz.
Daha ileri yaştaki çocuklarda dinlenme önemlidir. Kraker, tost, haşlanmış patates gibi gıdalar verilebilir. Kayısı, şeftali ve elma suları verilmemelidir. Süt ve süt ürünlerinden ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. İshali artırabilir.
Yetişkinlerde yudumlar tarzda devamlı sıvı alınmalıdır. Çorba içmek sıvı kaybının giderilmesinde faydalıdır. Kayısı, şeftali ve elma suları, süt ve süt ürünlerinden, şekerli yiyeceklerden, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. kahve, alkol ve nikotin kullanılmamalıdır.
Rotavirüsün yayılımını önlenmesinde eller sık sık ve etkili bir şekilde yıkanmalıdır. Ciddi el yıkama dahi bazen hastalığın geçişini önleyemeyebilir.

Aşılanma:
1-RotaTeq aşısı: 2, 4 ve 6. aylarda üç kez uygulanır. İntussuseption riskinin artabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
2-Rotarix aşısı: 2 ve 4. yalarda iki dozda yapılır. İntussuseption riski artmaz.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz