SARS ( ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu )

Şiddetli akut solunum yolu yetersizliği sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome-SARS) bulaşıcı ve bazen ölümcül olabilen solunum yolu hastalığıdır. SARS ilk kez 2002 yılı Kasım ayında Çin'de ortaya çıkmıştır. Birkaç ay içinde, SARS seyahat eden kişiler tarafından taşınarak,dünya çapında yayılmıştır.
SARS enfeksiyonu son derece hareketli ve birbirine bağlı bir olan dünyada hastalığın ne kadar hızlı yayılabileceğini göstermiştir. SARS salgını, aynı zamanda sağlık çalışanları arasında uluslararası işbirliğinin, hastalığın yayılmasını etkin bir şekilde önleyebileceğini göstermiştir. 2004 sonrası SARS vakası rapor edilmemiştir.
Belirtiler:
SARS hastalığı; ishal, ateş, titreme ve kas ağrıları gibi grip benzeri belirti ve bulgularla başlar. Yaklaşık bir hafta sonra belirtiler şu şekildedir:
-38 °C veya daha yüksek ateş
-Kuru öksürük
-Nefes darlığı
Hastalık genellikle 38 derecenin üzerinde yüksek ateşle başlar. Hastalığa soğuk terleme, baş ağrısı, genel bir rahatsızlık hali, yaygın vücut ağrıları, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve solunum zorluğu ilave olur. Bazı vakalarda hastalık çok ağır seyreder. Solunum yetmezliği gelişir.
Nedenleri:
SARS koronavirüs, nezle nedeni olan virüslerden aynı ailenin bir suşunun neden oluduğu bir hasalıktır. Koronavirüs hayvanlarda ciddi hastalığa neden olabilir, ancak şimdiye kadar bu virüs, insanlarda özellikle tehlikeli bir hastalık nedeni değildi. Bu nedenle, bilim adamları SARS virüsünün hayvanlardan insanlara geçtiğini düşünmektedirler. Fakat şimdi virüsün evrimleşerek yeni bir suş oluşturduğu, ve bu suşun da insanlarda enfeksiyon oluşturduğu saptanmıştır.
SARS nasıl yayılır?
Pek çok solunum yolu hastalığı gibi SARS virüsü de damlacıklar yoluyla yayılır. Öksürük, hapşırma veya konuşma sırasında havaya giren damlacıklar enfeksiyona neden olur. SARS esas olarak yüz-yüze temas yoluyla yayılır, fakat virüs ile kontamine eşyalarla (mesela kapı kolu, telefonlar, asansör vb.)  da yayılabilmektedir.
Enfekte olan kişiyle temas eden herkeste SARS görülebilir. Sağlık çalışanları ve aile üyeleri en fazla risk altındadır. Hastalığın kuluçka dönemi 2 ile 7 gündür, bu dönem 10 güne kadar uzayabilir.
Komplikasyonlar:
SARS ile enfekte çoğu kişide pnömoni  (zatüre)gelişir. Şiddetli vakalarda solunum yetmezliği nedeniyle suni solunum desteği gerekebilir. SARS genellikle solunum yetmezliğine bağlı ölümcül olabilir.Diğer olası komplikasyonlar arasında, kalp ve karaciğer yetmezliği sayılabilir.
60 yaşından daha yaşlı insanlarda, diabet ve hepatit olan kişilerde hastalık daha ağır seyredebilir.
Tanı:
Tanıda birkaç laboratuar test geliştirlmiştir.
Tedavi:
SARS’ın nedeni henüz bilinmediği için doktorlar hastalara daha çok belirtilere yönelik, atipik pnömoni’de uygulanan tedaviyi vermektedir. Bu arada SARS için antiviral ilaçlar ve yeni tedavi yöntemleri de denenmektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz