Saç Dökülmesi

Kıl folikülleri tüm vücudumuz üzerinde oldukça yaygın bir şekilde bulunur.
Ortalama bir kişide yaklaşık saç sayısı yaklaşık 100-150 bin civarındadır.
Günde yaklaşık 100 adet dökülür. Yılda yaklaşık 10-15cm uzar.

Saç 3 evrede bulunur:
Anajen faz - Aktif uzama dönemi,2-6yıl sürer. Saçların  %90’ı bu fazdadır.
Katajen faz - Gerileme dönemi, Saç 1/6 oranında kısalır.2-3 hafta sürer. Saçların %10-14’ü
bu fazdadır.
Telojen faz - Dinlenme dönemi,2-3 ay sürer. bu süre sonunda saç dökülür ve yeniden uzamaya başlar. Saçların %1-2’si bu fazdadır.Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesi tipleri:
1.Tepe bölgesinde zamanla açılma: En sık görülen saç dökülmesi şeklidir. Kabın ve erkeklerde görülür. Erkeklerde genellikle ‘’M’’ şeklinde açılma vardır.Kadınlarda ise saçlı hat korunur fakat tepe bölgesinde seyrekleşme zamanla açılır.
2.Dairesel yama tarzı saç dökülmesi: Genellikle saçlı deride görülür. Ortalama 2.5cm civarındadır.
3.Ani başlayan tüm saçta yaygın saç dökülmesi: Fiziki veya duygusal şok durumlarında görülür. Avuç dolusu saç tararken veya elle toplarken veya yatarken yastık üzerine dökülür. Tüm saçta dökülme oluşur.
4.Kemoterapi ilaçlarına bağlı olarak vücuttaki tüm kıllar dökülür. Tedavi bitince düzelir.

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?
1-Saç dökülmesi daha çok genetik yatkınlığa bağlı olarak oluşur. Özellikle erkeklerde tepe bölgesindeki saç azalması kalıtsaldır.
2-Kadınlarda hormon dengesizlikleri saç dökülmesi sebebidir. Mesela gebelik, doğum, menopoz başlangıcı, doğum kontrol hapı bırakılması en sık nedenlerdir.
3-Kadınlarda Polikistik over sendromu gibi erkeklik hormonu yüksekliği ile seyreden rahatsızlıklarda özellikle erkek tipi saç dökülmesi (tepe bölgesinde açılma) sıktır.
4-Guatr (tiroid) bezinin fazla veya az çalışması saç dökülmesi nedenidir.
5-Saç dökülmesinin bir diğer nedeni beslenme yetersizliğidir. Buna bağlı olarak gelişen
kansızlık (anemi),çinko eksikliği, B vitamini eksiklikleri saç dökülmesine neden olur.
6-Saçları sıkı bir şekilde devamlı toplamak da saç dökülmesi nedenidir.

Saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır?
1-Saç dökülmesi tedavisinde öncelikle kan tahlilleri yaptırılarak; kansızlık, guatr hormonları, vitamin ve diğer hormon düzeylerini içeren genel bir tarama yapılmasında fayda vardır. Eğer altta yatan herhangi bir neden varsa, ilk olarak bu sebep tedavi edilmelidir. Genellikle vücut işleyişini hastalıklar (kansızlık, guatr, erkeklik hormonu yüksekliği, kronik hastalık vb) tedavi edilmelidir.
2-Özellikle adet dönemini yoğun yaşayan kadınlarda, kansızlığa bağlı saç dökülmesi sıktır. Bu kişilerin özellikle ferritin(vücut demir deposu)  düzeyine  bakılmalıdır.Ferritin değeri düşükse kansızlık ilaçları verilerek tedavi edildiğinde saç dökülmesi de düzelir.
3-Guatr hormonları değerlendirilirken fT3,fT4,TSH düzeyleri birlikte değerlendirilmelidir.
4-Kadınlarda erkeklik hormonu yüksekliği serbest testosteron (yumurtalık kaynaklı) ve DHEAS(böbrek üstü bezi kaynaklı) birlikte değerlendirilmelidir.
5-Gebelik başlangıcında genellikle saç dökülmesi sıktır. Gebeliğin 3.ayından sonra hormonların etkisi ile saç canlanır ve gürleşir.Doğum sonrası yaklaşık 3.aydan sonra tüm saçta dökülme artar.Bu durum geçicidir.
6-Menopoz döneminin başlangıcında saç dökülmesi artar. Daha sonra erkek ve kadınlarda yaşa bağlı olarak saçlarda azalma ve incelme görülür.
7-Saç dökülmesinin önlenmesinde dengeli beslenmek çok önemlidir. Eğer yeterli ve dengeli beslenme varsa vitamin eksikliği nadirdir.
8-Yama-para tarzı saç dökülmeleri genellikle strese bağlı olarak gelişir. Stres ortadan kalktığında veya kişi bu dökülmeleri unuttuğunda kendi kendine geçer.
9-Stresli yaşam tarzı saç dökülmelerini artırabilir. Bu nedenle  rahatlama teknikleri ve nefes egzersizleri uygulanabilir.
10-Genellikle saçlara fazla işlem uygulandığında(boyama, fön, perma vb) çabuk yıpranır. Bu nedenle saçların bakımında dikkatli olunmalıdır. Yıkama sonrası kurutma makinesi yerine havalandırarak kuruması sağlanmalıdır.
11-Saçlar yıkanırken çok sıcak su kullanılmamalıdır, saç köklerine zarar verir. Ilık su ile saç köklerine masaj yaparak durulamak gerekir. Saçlar yıkama sonrası iyi durulanmalıdır.
Alkol içeren bakım ürünleri ve şampuanlardan kullanılmamalıdır.
12- 6-8 haftada bir saç uçları kesilerek canlı bir görünüm sağlanır. Yıpranmış saç uçları saçı ince ve cansız gösterir.
13-Erkek tipi kellikte en sık kullanılan tedavi ajanı minoksidil içeren losyonlardır.%2’lik formu kadınlar için, %5’lik formu erkeler için uygundur. Düzenli ve devamlı kullanım gerekmektedir.10 hastadan 7 sinde sonuçlar tatmin edicidir. Ciddi bir yan etkisi yoktur. Ciltte biraz yanma yapmasıdır.Bazı çalışmalarda %5’lik formunun kadınlarda kullanılması ile daha etkili sonuçlar alınmıştır.Kullanım sırasında alında kıllanma ve  sivilcelenmenin önlenmesi için sadece saçlı deriye uygulanmalıdır.
Finasterid ciddi yan etkilerinden dolayı kullanılmamalıdır.
Bitkisel kürler: 
Soğan ve sarımsak içerdikleri sülfür nedeniyle saç köklerini uyarıcı ve besleyicidir. Bir adet sarımsak (veya taze soğan suyu)  ikiye bölünür ve etkilenen alana sürülür. Yarım saat sonra saf zeytinyağı hafif ısıtılır, masaj yapılarak deriye iyice yedirilir. Bone ile sabaha kadar beklenir. Haftada 1 kez uygulanır.
-Hindistan cevizi yağı, kakao yağı, badem yağı, zeytinyağı vb. pek çok bitkisel yağ hafif ısıtılarak saça uygulanır (Isıtıldığında ciltten daha kolay emilir).Dönem dönem kür halinde saça uygulandığında saçları canlandırır ve güçlendirir.
-1 litre suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi konularak saçın son yıkaması bu su ile yapılır. Durulanmaz. Saçlı deriyi canlandırır, saça parlak bir görünüm kazandırır.Kepek önlenmesinde de oldukça etkilidir.Sirke kokusu 15-20 dakika sonra saçın kuruması ile birlikte kaybolur.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz