Saçta Kepeklenme

Saçlı derinin devamlı kepeklenmesi ve kaşınması söz konusudur. Bulaşıcı değildir.  Genellikle hafif seyreder. Hafif vakalarda genellikle saçı şampuanla her gün yıkamak fayda sağlar.  Daha inatçı vakalarda ise daha ileri tedavi gerekir. Genellikle sonbahar ve kış dönemleri şikayetlerde artış görülür.
Saçta kepeklenme ergenlik döneminde başlar,  orta yaşlarda devam eder. Daha ilerleyen yaşlarda azalır. Erkeklerde daha sıktır. Sık banyo yapmayan kişilerde saçta yağlanma artacağından kepeklenme de artar. Saçlı deriyi tutan egzema,  seboreik dermatit,  sedef hastalığı ve mantar hastalığı da saçta kepeklenme nedenidir.

Tedavi:
-Sık banyo yapmak, açık havada bulunmak(güneş ışınları saçlı derideki mikropların temizlenmesini sağlar),dengeli beslenmek (çinko, B vitamini ve bazı esansiyel yağlar),stresi azaltmak kepeğin önlenmesi açısından faydalıdır.
-Laurilik asit- şampuanda köpürmeyi sağlayan bir madde – içeren şampuanlardan uzak durmak gerekir.
-Çinko, kömür özü, selenyum, salisilik asit, ketokonazol-bir çeşit mantar ilacı içeren pek çok şampuan mevcuttur. Genellikle bu ürünlerden biri seçilmeli her gün veya gün aşırı kullanılmalıdır. Şampuan saça en az 5 dakika masaj yapılarak uygulanmalıdır. Kepeklenme önlendiğinde haftada 2-3 kez kullanılması yeterlidir. Kullanılan şampuanın etkisi azalırsa ya da kepeği kesmezse diğer şampuana geçilebilir.
-Evde uygulanabilecek en iyi tedavi elma sirkesi uygulamasıdır. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra, yarı yarıya sulandıracağınız elma sirkesini saç diplerine masaj yaparak 10 dakika bekleyin. Eğer kokuya dayanabilirseniz saçta kalması daha iyidir ve bir süre sonra koku uçup gidecektir. Eğer dayanamazsanız, bol suyla yıkayabilirsiniz.
-Zeytinyağı saç için hem besleyici, hem de temizleyicidir.5 yemek kaşığı zeytinyağı tavada hafif ısıtılır ve saç diplerine yedirilerek saç taranır. En az yarım saat saçta kalmalıdır.

 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz