Makaleler

Sağlıklı Yaşlanma - Günlük Aktivite Önerileri

Sevdiğiniz aktivitelerde bulunun
Her kişinin hayatını anlamlı kılmak ve hayattan zevk almak için farklı yolları vardır. Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki önerilerin bazılarını deneyebilirsiniz:
1-Uzun süredir ihmal ettiğiniz bir hobiye başlayabilirsiniz.
2-Torunlarınızla ya da evcil hayvanınızşa oynayın.
3-Yeni bir dil, yeni bir oyun ya da yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenin.
4- Haftasonu görmediğiniz bir yeri ziyaret edin.
5-Doğada zaman geçirin(yürüme, balık avlama vb).
6-Bir kulube üye olun ya da bir konuda ders alın.
7-Kendi toplumunuzda ya da yerel bir aktivitede gönüllü görevler alın.
8-Sanatsal bir aktiviteye katılın(gösteri, tiyatro, müzik dinletisi vb). 
Ne yaparsanız yapın ruhunuzu dinlendirmek için yapacağınız hiçbir aktivite zaman kaybı değildir. Hem sizin için anlamı olan ve zevk aldığınız aktivitelerde bulunun. Sonsuz sayıda seçenek bulabilirsiniz.

Gülme, oyun ve mizahla sağlıklı yaşlanın
Gülmek vücut ve beyin için kuvvetli bir ilaçtır. dengede kalmanıza yardımcı olur. Enerji düzeyiniz artar ve sağlıklı olursunuz. Zor zamanlarınızda olayların mizahi yönünü yakalamanız, kendinize dışardan bakmanız, zorlukları aşabilmeniz, hayatın tuhaflıklarına gülebilmeniz sizi mutlu hissettirir.

Çevredeki insanlarla bağlantıları devam ettirin
Yaşlanma döneminde sosyal iletişimin canlı tutulması kişilerin en büyük zorluğu yaşadıkları konulardan birisidir. Emeklilik, yakınların kaybı, hastalıklar sevdiklerinizi ya da yakın aile üyelerinizi sizden uzaklaştırabilir. Yaşlandıkça çevrenizdeki insanlarla iletişim halinde olmak zorlaşabilir. Yalnızlık ve izolasyon yaşlılık dönemindeki en büyük tehlikelerdir. Çevrenizde yakın dostlarınızınve yakınlarınızın olması depresyon için, zorluklarınız ve kayıplarınız için en büyük tampondur.
-Yakınlarınızla ya da arkadaşlarınızla düzenli görüşmeler yapın. Komşunuz olabilir, eski br arkadaşınız olabilir, torununuz olabilir.
-Yeni arkadaşlar edinmek için çaba gösterin. Genç yada kendi yaş grubunuzdan arkadaşlar edinebilirsiniz. Fakat sizin gibi zamanı olan, ortak ilgi alanlarınızın olduğu, birlikte zaman geçirmekten hoşlanacağınız kişilerle arkadaşlıklar kurmalısınız.
-Gönüllü olabilirsiniz. Sosyal bağlarınızı kuvvetlendirmede insanlara verici olmanız sosyal ilişkileriniz güçlendirir. başkalarına yardımcı olmanız hem kendinizi mutlu ve rahatlamış hissetmenizi sağlar, hem de yeni sosyal ilişkiler kurmanıza olanak sağlar.
-Zor zamanlarınızda destek grupları bulabilirsiniz Eğer yakınınızı kaybederseniz ya da kronik bir hastalığınız varsa sizinle benzer sorunları yaşayan insanlarla diyalog kurmanız kendinizi yalnız hissetmemenizi sağlar.

Canlılığınızı artırmak için öneriler 
Yaşlı olmanız iyi hissetmeyeceğiniz anlamına gelmez. Bazı hastalıklar ve ağrı önlenemeyebilir. Fakat pek çok fiziksel zorlukla dengeli beslenerek, düzenli egzersiz yaparak ve kendinize dikkat ederek baş etmeniz mümkündür. Hiçbir zaman çok geç değildir. Ne kadar hastalık geçirdiğiniz ya da ne kadar yaşlı olduğunuz önemli değildir. Vücudunuza dikkat etmeniz, sağlık problemlerinizi tedavi ettirmeniz, hafızanızı güçlendirmeniz sizi daha iyi hissettirecektir. Hatta pek çok yaşlı kişi sağlıklı kalmak için çaba harcadığından dolayı her zamankinden daha sağlıklı ve enerji dolu hisseder.
 

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz